מעסיקים עובד זר? השמרו מרמאים ופושעים!

בכתבה שהופיעה ב "יתד השבוע" ב-28/8/2009 על ידי הכתב נ. קצין בכותרת "שלום, מגיע לר עובד זר סיעודי" מסופרת פרשיה מענינת מאד ולהלן הפרשיה ככתבה וכלשונה.

בני משפחת פ' מירושלים, אנשים מהיישוב, מצאו את עצמם בליבה של תעלומה שהתגלתה כתעשיית פשע, לא פחות, על חשבון אזרחים תמימים. תארו לעצמכם אדם קם בבוקר ומקבל בשורה : "מגיע לך עובד זר". יש לא מעט משפחות שממתינות ומצפות לבשורה הזאת בכיליון עיניים – אבל במקרה של משפחת פ', זו היתה הפתעה גמורה.

"אבינו שיחי' חלה לפני כשנתיים במחלה שגרמה לו אחוזי נכות גבוהים דבר שאושר ע"י הביטוח הלאומי.

באחרונה קיבלנו לביתנו בדואר רשום מכתב מהתמ"ת שמודיע כי אושרה בקשתנו להעסקת עובד זר בסיעוד לפי סעיף 1 י"ג לחוק עובדים זרים. האמת היא שלא ביקשנו כל כקשה כזו, אין לנו גם צורך בזה ושלא נצטרך. ברגע הראשון נדמה לנו שזוהי הודעה שיגרתית שנשלחת לנכים, אך מעיון נוסף התחוור לנו שיש פה טעות או משהו אחר – משום שלא שלחנו שום מסמכים לשום גורם ולא הגשנו שום בקשה ! "

פ' פנו למשרד התמ"ת וביקשו לברר מי רשום כמגיש הבקשה. ענו לנו ש"אבינו שיחי' הגיש את הבקשה ואף שילם על כך 260 ש"ח וכמובן בצירוף מסמכים חשובים כגון צילום ת"ז, אישורי נכות, סיכום מחלה ועוד. מייד הבינונו שמישהו משתמש בנו בכדי לקבל היתר לעובד זר !

עפ"י המסמכים יש לנו חשד כי מדובר באירגון מסויים שמתעסק בתחום כוח אדם וסיוע לקשישים, כי רק להם הבאנו את המסמכים הנ"ל. אנו מתלבטים מה עלינו לעשות, בכדי לא להסתבך בשום צורה".

פ' לא נזקקו להמתין זמן רב. כעבור מספר ימים, פנתה אליהם נציגת האירגון (אמנם מההשתלשלות עולה כי יתכן שמדובר ב'יוזמה אישית' ולא של האירגון עצמו) וביקשה לקבוע פגישה בקשר ל"קיצבה" המגיעה לאביהם. באותה פגישה, הציעו לפ' הצעה מעניינת: "יש משפחות שזקוקות לעובד סיעודי ולא מאשרים להם, אנו מנסים לעזור להם.

לכן הגשנו בקשה בשמכם, וגם אתם תרוויחו מהעסק – תשלום חודשי או 10 ש"ש בחינם של עובד זר לסיוע, ניקיון או כל עבודה שתרצו. בנוסף תקבלו מענק חד פעמי.

והעיקר אל תדאגו, שכונות שלמות עושות את זה, הכל מסודר עפ"י החוק".

פ' שהיה המום מהסיפור, ביקש לחשוב. לבקשתו לא נאריך בפרטים – אולם די לציין כי פנה בבירור למכר מעמותת חסד רפואית ידועה, שהזהיר אותו חס ושלום שלא להסתבך בעיסקה נלוזה ומסוכנת שכזו. מאידך פ' חשש מאימתם של כנופיית הנוכלים. ייעצנו לפ' לדרוש הוכחות לביטול ה"עיסקה" תוך איום שיגיש תלונה רישמית לתמ"ת, וכך אכן עשה.

"כשנציגת האירגןן חזרה אלי, הודעתי לה נחרצות כי איני מוכן לתת יד למעלליהם, ומאחר שביצעו זיוף וגניבה והשתמשו בשם ובחתימה שלנו, אני דורש שיביאו לי אישור מהתמ"ת שההיתר להעסקת עובד זר מבוטל – אחרת אפנה לתמ"ת בתלונה. הם החלו לקלל אותנו ואת כל החרדים, הגדילו את הצעת השוחד (שהתברר שאת הכסף הזה הם לוקחים מהכסף שהעובד הזר משלם לפני שהוא מגיע לארץ) ובסוף הציעו שאני אודיע לתמ"ת שאני לא מעוניין באישור למרות שביקשתי. סירבתי כמובן. בינתיים אינני עושה דבר, ואני מקווה שלא אסתבך בעטיים".

במהרה התחוור לנו כי המקרה של פ' אינו בודד. נ.מ מאחת משכומת הצפון בירושלים, אם לילד עם בעיות תקשורת שמוגדר כנכה 100% ע"י הביטוח הלאומי, ביקשה לבדוק באמצעותנו הצעה שקיבלה."בשבוע שעבר קיבלתי טלפון מאשה חביבה בשם רותי שעובדת בחברה מסויימת שעוסקת בהעסקת עובדים זרים למשפחות עם ילד נכה. על פי דבריה אני זכאית לעשר שעות שבועיות של עזרה ע"י עובד זר בטיפול עם הילד או בעבודת ניקיון, אם אוכל לספק את הטפסים הנדרשים. זה נשמע נהדר, אפילו חלומי, וכל זה יעלה לי חינם חוץ מדמי רישום של 260 ש"ח לקבלת אישור עבודה ממשרד העבודה. מה שמלחיץ אותי קצת, כיצד אדע אם העסק אמיתי ושלא אזרוק כסף לשווא ?

                        ביקשתי שמות של אמהות אחרות שנהנות מהסידור הזה, רותי הזאת ידעה מראש באיזה מוסד לומד הבן שלי והיתה לה רשימה של ילדים נוספים שאיתם עמדה ליצור קשר. היה נראה לי מוזר צורת הפניה הזאת במקום מודעת פירסום. הייתי רוצה לוודא שהחברה נאמנה".

ההתפתחויות המחישו במה מדובר. תעשיית פשע, כבר אמרנו? שבנו אל מ' וקיבלנו עידכון: "התברר לי שזו חברת כוח אדם שמנסה לעשות עסק מנכים. כביכול הם מייבאים את העובד הזר על שם הילד שלי, הם יעסיקו אותו ויתנו לי כ'פיצוי' 10-12 שעות שבועיות בלי כסף. ההצעה נשמעה מפתה מאוד, לדבריהם כולם מרוויחים מהעסק, גם אני גם הם וגם העובד הזר שמשתכר יותר".

ספקותיה של מ' לא ארכו זמן רב. "פניתי אל הרב שלנו, והוא אמר שהדבר אסור ושלא נעשה את זה". למ' לא נותר אלא לקוות שפרטיה לא ינוצלו בצורה כזו או אחרת על ידי גורמים אינטרסנטים.

 השגת אישורי עבודה לעובדי סיעוד פיקטיביים הפכה זה מכבר לתעשיית פשע, שכמסתבר מגיעה גם למשפחות במיגזר החרדי. חשוב איפוא להתריע ולהזהיר את קרוביהם ובני משפחתם של קשישים ונכים – פקחו עין ושימו לב כדי שלא תסתבכו !

 

על הכותב

דנחי דוד- יועץ גרונטולוגי מקצועי לגיל הזהב

במשך 20 השנים האחרונות, דנחי דוד, מלווה, מייעץ ומנחה קשישים ובני משפחותיהם בנקודה הקריטית ביותר בחייהם. דוד מומחה באיתור בתי אבות או דיור מוגן בהתאמה מדוייקת ואישית לקשיש ולמשפחתו להמשך קריאה…