דיור מוגן: איך עושים את זה?

תוכן עניינים של מאמר זה:

  1. מהו דיור מוגן?

  2. דיור-מוגן למי זה מתאים?

  3. יתרונות וחסרונות דיור מוגן

  4. מחקרים על דיור-מוגן

  5. מאפיינים נפשיים של דיור-מוגן

  6. סיכום ומסקנות

מהו דיור מוגן?

דיור-מוגן שלא כמו בית אבות הנה שיטה הבנויה על עיקרון של מגורי קשישים במבנה משותף, כאשר לכל דייר או זוג יש דירה נפרדת. הדיור המוגן שבו גרים הקשישים מעמיד לרשותם שירותים מרכזיים, כגון תחזוקה, שמירה וכן הלאה. בדרך כלל יש גישה לשירותים רפואיים בבניין עצמו, ולעתים קרובות מציעים מנהלי הבית לדיירים פעולות הנושאות אופי חברתי-תרבותי.


הדיירים בדיור-מוגן עצמאיים בכל: הם עורכים, בעצמם את קניותיהם, מתכננים בעצמם את סדר יומם, הולכים ובאים כרצונם, מבשלים את ארוחותיהם וכן הלאה.
למעשה, קשיש הגר בדיור-מוגן מנהל את חייו פחות או יותר כפי שניהל אותם עד כה, בהבדל עקרוני אחד, ששכניו לבית הם בני גילו, וכמה מן השירותים ניתנים באופן מרוכז.
מובן מאליו, שתכנון הדירה והשירותים, סדרי הביטחון וכיוצא בזה מותאמים לדיירים הקשישים.

דיור-מוגן למי זה מתאים?

 מתאים בעיקרון לאנשים עצמאיים וצעירים, כלומר לאלה המסוגלים לספק את צורכיהם ולשרת את עצמם. והוא אינו מתאים בהכרח לאנשים מוגבלים ומרותקים. יחד עם זאת יצויין כי דיור-מוגן מכיל בתוכו בדר"כ מחלקה לדיירים סיעודיים ומחלקה זו מיועדת בדרך כלל לאותם דיירים שנקלטו כעצמאים בדיור מוגן ובמהלך חייהם הגיעו למצב סיעודי.


חלק מבתי דיור מוגן כוללים בתוכם גם מחלקה לתשושי גוף, כלומר לדיירים אשר נכנסו כעצמאים ובמהלך שהותם במקום חלה ירידה מסויימת בתפקוד הפיזי והם מתהלכים למשל, עם הליכון, או שאינם מסוגלים לדאוג לכל צרכיהם באופן עצמאי. יצויין עוד כי יש בתי דיור-מוגן אשר מכילים בתוכם גם מחלקה לתשושי נפש עבור אלה שנקלטו כעצמאים והפכו להיות דימנטים.

כאשר הדייר בדיור-מוגן עובר למצב של תשוש גוף או למצב סיעודי או תשוש נפש, מופסקת ההתקשרות החוזית הכספית הקודמת ונכנסים לחוזה חדש. חשוב לדעת כי בחלק מבתי הדיור- המוגן המחלקות הסיעודיות מנוהלות לא על ידי הדיור מוגן אלא על ידי קבלני משנה המקושרים בחוזה ספציפי לדיור-מוגן.

הצטרפות לבית בדיור-מוגן דורשת משאבים כלכליים לא מבוטלים, היות שמדובר ברכישת זכות לגור בדירה ובתשלומים חודשיים תמורת השירותים המרכזיים.

יתרונות וחסרונות דיור מוגן


כמו בכל דבר יש יתרונות וחסרונות לדיור-מוגן.

דיור-מוגן אינו מתאים לכל אדם, שכן אחד המאפיינים הבולטים במעבר לדיור מוגן הוא איבוד הפרטיות. מדירה גדולה ורחבה עוברים ליחידת דיור קטנה ומצומצמת, ובמקביל חולקים עם עוד כמה עשרות אנשים שרובם זרים לגמרי, שטחי ציבור רבים הממלאים פונקציות מרכזיות בחיי היומיום של כל פרט.


אם עד היום פגשנו בדואר מכר אחד ובספרייה באקראי לגמרי חברה אחרת, ובתור לרופא המשפחה ישבו מולנו דמויות מוכרות אבל זרות, ובבית הקפה פגשנו במקרה בבת של השכן, רוב הזמן התנהלנו בסביבה של זרים. עם המעבר לדיור מוגן, בשתיית הבוקר פוגשים את השכן ממול, בקפטריה פוגשים אותו שוב, בספרייה פוגשים את אשתו, בארוחת הצהריים פוגשים את שניהם, לפנות ערב בלובי הם שוב שם עם הנכד שהגיע לביקור ובערב השירה הם שורה לפנינו שרים יחדיו.


במעבר זה מצוי קושי אדיר הדורש כישורי הסתגלות. מצד אחד התחושה שהכול נעשה נגיש מעניקה ביטחון רב ותחושת הקלה, אולם קיים החשש שהכול צפוף יותר מאידך גיסא.

 מצד אחד יש תחושת ביטחון, מצד שני, תחושה של אובדן פרטיות.


במקום ציבורי יש לומר משותף, הדירות הן פרטיות ומאידך יש שטחים משותפים שהם נוחים לכולם. הגבולות הם סובייקטיביים. בכל גיל יש גבולות וכאן הגבולות גמישים. יש דיירים שפחות רואים אותם בדיור-מוגן כי הם עסוקים בשגרת יומם, יוצאים להתנדבות, לעבוד ועוד, לעומת אחרים שפעילים מאוד בדיור-מוגן.


יש מתח ולחץ בין הרצון וההתלבטות לעבור לדיור מוגן, כל אחד מגיע לשינוי עם סגנונו האישי. כל אחד יודע כיצד הוא מגיב במצבים חדשים. יש כאלה המסתגלים במהירות ויש כאלה שלוקח להם זמן. עם זאת כולם בסופו של דבר עוברים תהליך של הסתגלות, אולם המחיר אשר הם משלמים לעתים גבוה מאד.

מחקרים דיור-מוגן

 מחקרים מראים כי יש דפוס של יציבות בהתמודדות לאורך השנים משמע, מי שקשה לו עם שינויים זה יימשך ולהפך. המעבר לדיור-מוגן הוא הזדמנות לשינוי.

קיים דימיון ושוני בין הקיבוץ לבין דיור-מוגן. לדוגמא, התלות בהחלטות משותפות בקיבוץ לא קיימת בדיור-מוגן.
נושא מרכזי ומשמעותי נוסף הוא חיי העבודה: בקיבוץ, אדם רוכש את הסטטוס שלו דרך העבודה. קיים רכיב של דרשנות לעבודה ותוצאות כלכליות, שאינו קיים בדיור-מוגן. אך לעומתו בדיור מוגן ההשתתפות במשחק הברידג' היא דרישה קיימת.

האדם הוא רב-פנים והוא מתנהג במקום העבודה בדרך מסוימת ובבית בדרך אחרת. בקיבוץ רואים 24 שעות ביממה את כל הצדדים שלו. היבט דומה הוא ההחלטה שזה צעד לנצח. דרמטי. עצם התחושה שזה לנצח יוצרת מתחים ומאידך רגיעה. דיור-מוגן מתנהל במסגרת ארגונית מוגדרת. יש מנהל ויש חוקים/נהלים כמו בקיבוץ,יש תקנון ונורמות שצריך לקיים.

מאפיינים נפשיים דיור מוגן


תחושת הבעלות:

 מצד אחד מלאה ומצד שני חלקית. כתושב המקום, יש לי זכות אך אני לא בעל הבית היחיד. ישנן החלטות הנהלה, החלטות הוועד, החלטות אישיות ובתוך כל המארג הזה אני לומד לחיות ולהרגיש שייך. דוגמא טובה לחיי שיתוף היא נושא יצירה של תרבות והווי משותפים. התרבות היא הרכיב הדומיננטי ביותר. הקיבוץ נשאר קיבוץ כל עוד הוא יצר את ההווי ולא היה צרכן פאסיבי של תרבות.


נושא הקהילה הקטנה:

 יש תחושה של זמינות ואינטימיות ומנגד תחושה של לחץ. המתח הוא בין הפרטי לקהילתי .הקהילה מאפשרת חיים תוססים, הנתונים במארג שלם של קשרים בין הפרט לכלל. המיקום של הדיור- המוגן – אם הוא בתוך העיר או בתוך הכפר. זה משפיע על דמות הקהילה ומהווה גורם דומיננטי.


תחושת מוגנות משותפת:

 מה שקורה בעולם לא בהכרח קורה לדיירי הדיור- המוגן. יש תחושה שדיירי הדיור- המוגן חיים במעין בועה. מצד שני, אולי תחושת פספוס של חיים אמיתיים המתרחשים בחוץ ולעתים לחיוב כגון הפשע הקיים בחוץ.


הדרשנות:

 מה שאנו נוהגים לכנות – "לחץ חברתי: "הבעייתיות במתת – דרשנות לא מוסדית – הקהילה דורשת להשתתף. לדוגמה, חגיגת יום ההולדת לדייר חייבים לבוא! זה סוג של דרשנות שמופיעה גם בברידג' במקהלה ועוד. הקהילה דורשת מהפרט להשתתף ולכן לא נוח לו להתחמק. מצד שני יש ב"לחץ" הזה תחושה חזקה של 'צריכים אותי', 'אני חשוב', 'אני מקובל' וכו' שהיא כשלעצמה נעימה וחיובית מאד.


הפן הרכילותי:

 בקהילה קטנה מדברים מה שזכה לכינוי "התענינות בזולת". מצד אחד אקט חיובי מצד שני חוסר הדיוק שבדברים שיכול להוציא דברים מהקשרם מאוד, ולפגוע. תחושה סובייקטיבית של הפרט שהוא חי בשקיפות גדולה מאשר בעבר. אפשר לשמור על הפרטיות ויש להיות ערני למה שעושים. רכילות מאותתת לפרט להיזהר בפעם הבאה.

דיור מוגן סיכום ומסקנות:

בשל מורכבות ההחלטה חשוב מאד להיוועץ עם יועץ מקצועי לפני קבלת החלטה אם לעבור למסגרת כל שהיא אשר שונה מהמסגרת בה הדייר נמצא כיום.

יש להבין שלמרות שכותב המאמר הינו בעצמו יועץ לגיל הזהב, ולכאורה הינו נגוע בדבר, הדבר אינו משנה בכהו זה את הרלוונטיות של הדברים.
משפחה שעברה את התהליך בליוויו של היועץ המקצועי חסכה מעצמה ומיקירה הרבה עוגמת נפש, כסף וטירטורים מיותרים. בנוסף משפחה שביררה באופן מקיף על היועץ המקצועי אליו היא פנתה יכולה להיות רגועה ולא לחוש את רגשות האשמה המתלווים לכל התהליך מאחר והיא באמת עשתה את כל הדרוש על הצד הטוב ביותר.

פעמים רבות הרצון הטבעי להיות עצמאי ו"חכם" מבלי להיוועץ באנשי מקצוע גורם לנזקים רבים ובלתי הפיכים שלפעמים יכולים להסתיים בתוצאות הרות אסון לקשיש ומשפחתו.

הייעוץ הינו ללא תשלום

הייעוץ המקצועי הינו ללא תשלום לקשיש או לבא מטעמו. את שכרו היועץ מקבל ע"י הסדר כולל עם כל בתי הדיור-מוגן בארץ בצורה כזאת שאין לו מול עיניו אלא את השיקול הענייני בבחירת הדיור המוגן.

עם זאת, ישנה חשיבות רבה לבחירת יועץ אמין שלא יערב שיקולים זרים בבחירת בית האבות. בכל מקרה, אין היועץ מהווה נציג מכירות של דיור-מוגן מסוים.

דנחי דוד
052-2544307
יועץ גרונטולוגי מוסמך לגיל הזהב

לפרטים נוספים  טלפנו – 052-2544307

או השאירו פרטים באתר ואחזור אליכם, בעזרת ה', בתוך 24 שעות.

על הכותב

דנחי דוד- יועץ גרונטולוגי מקצועי לגיל הזהב

במשך 20 השנים האחרונות, דנחי דוד, מלווה, מייעץ ומנחה קשישים ובני משפחותיהם בנקודה הקריטית ביותר בחייהם. דוד מומחה באיתור בתי אבות או דיור מוגן בהתאמה מדוייקת ואישית לקשיש ולמשפחתו להמשך קריאה…