תוספי מזון שיכולים להזיק לקשישים- זהירות! שימו לב

להלן מאמר שפירסם הרוקח הראשי של בית בלב מר אבי וייס בכנס  הרב תחומי השלישי לתזונה בגיל השלישי.

תוספי מזון נפוצים בקרב הציבור בישראל ומשמשים לחיזוק וטיפול במגוון תופעוה גופניות: ברוב המקרים ההחלטה לקחת תוסף מזון נעשית על ידי האדם ללא התייעצות עם הרופא הטטפל. אצל חולים החלטה שכזו עלולה לפגוע בתפקוד התרופות הנלקחות על ידו עד כדי פגיעה קשה בבריאות ואף מוות.

סקר שבדק חולים במחלקת לב באחד מבתי החולים מצא כי שני שליש מהם נטלו תוספי מזון, ובממוצע כל אחד מהם צרך שלושה תוספי תזונה שונים.

אבי וייס, הרוקח הראשי של רשת בית בלב מקבוצת מכבי שירותי בריאות מסביר ,כי שילוב לא מבוקר בין תוספי תזונה לתרופות עלול במצבים מסוימים להוביל לפגיעה בתפקוד, פגיעה ביעילות התרופה ובבטיחותה ובמקרים חמורים אף למוות.

בקרב קשישים הבעיה גוברת. קימת נטילה מוגברת של תרופות המשולבת במצב גופני ירוד. מלכתחילה מנגנוני התיקון של הגוף חלשים יותר וברוב המקרים תזונתם אינה מגוונת.

נטילה של תוספי מזון או ויטמינים ללא בקרה,מעלה את הסיכון להתבטאות קלינית של אינטראקציה שלילית עם התרופות.

מה חשוב לדעת?

בישראל חיים עשרות אלפי חולי לב המטופלים בתרופות לדילול דם כדוגמת קומדין, תרופות נוגדות קרישה כדוגמת פלוויקס, תרופות להגברת פעילות הלב כדוגמת דיגוקסין וכדומה. שילוב של תרופות אלה עם תוספי מזון עלול לפגוע בפעילות התרופות. לדוגמא: קמומיל הנלקח לצורך הרגעה מעלה את רמת הקומדין ודומיו בדם ועלול להוביל לדימומים ולמוות. אפילו שתיית תהקמומיל בכמות גדולה מגבירה את הסיכון אצל חולי לב. נטילת לוקריץ המיועד לחיזוק מערכת החיסון ולהקלה על הצטננות ושיעול עלול לפגוע בפעילות התרופה דיגוקסין המיועדת לטיפול בזרימת הדם בלב. השפעת הדיקוגסין בגוף עלולה להיפגע גם כאשר נוטלים פסיליום המיועד לטיפול ביציאות סדירות, אשר נפוץ בקרב אנשים מבוגרים, וכך נפגעת ההגנה מפני בעיות לב.

גינקו בילובה,שאנשים מבוגרים לוקחים לצורך טיפול בזיכרון ,מגביר את הסיכון לדימומים אצל אנשים הנוטלים תרופות ממשפחת מדללי דם.

חולים הסובלים מיתר לחץ דם מטופלים בתרופות רבות. כאשר משלבים ללא בקרה בין תרופות אלה,לבין תוספי מזון נפגע איזון החולים.

אלוורה המיועד לטיפול בבעיות עיכול גזים וצרבת יחד עם תרופות משתנות המסייעות לאיזון לחץ הדם (לדוגמא פוסיד) מעלה את רמות התרופה בגוף ומוביל לבריחת אשלגן ,דבר העלול ליצור בעיות לבביות ופגיעה כלייתית.

חולי סוכרת מתמודדים עם סכנות דומות. לקיחת אלווה במקביל לתרופות אנטי דיאבטיות כדוגמת גלובן,ג'נוביה,ביאטה וכו',מעלה את רמת התרופות בדם,ומוביל לירידה חדה ולא מבוקרת של התרופות בדם עד כדי מצב של היפו וסחרחורת.

גם שום המיועד להורדת לחץ דם וג'ינסג להגברת האון המיני בשילוב תרופות אלה יוצרים בעיה דומה.

גם חולים המתמודדים עם כולסטרול גבוה צריכים להיזהר מקמומיל, שכן קמומיל מעלה את רמות התרופות להורדת,כולסטרול בדם ויוצר כאבי שרירים.קמומיל משפיע גם על אלה הנוטלים תרופות הרגעה כדוגמת וואבן וואליום תוך שהוא מעצים את אפקט התרופה בדם וגורם לחולים להרגיש יותר ישנוניים וקשה להם לצאת מההשפעה של התרופה. נשים הלוקחות חומצה פולית לקראת הריון,כדי להפחית אח הסיכון למומים צריכות לדעת אם הן חולות ונזקקות לאנטיביוטיקה כדוגמת דיוקסיןהחומצה הפולית,מפחיתה את רמות האנטיביוטיקה בדם ופוגעת ביעילותה.

לכן חשוב לעדכן את הרופא והרוקח על תוספי התזונה והוויטמינים הנלקחים,ולהתיעץ לגבי דיאטה מתאימה בעיקר אצל חולים כרוניים.

הערות יד לקשיש

מנסיוני אני יכול לומר לכם קוראים נכבדים שקשישים הם האוכלוסיה המועדת לנטילת תוספי מזון היות שהתפקוד שלהם  ממילא יורד הן הנפשי והן הגופני,ותוספי המזון יכולים ליצור אשליה של חיזוק לחסרים שכבר חסרים לקשיש,ואזי הקשיש  נוטל אותם בלא להיוועץ עם גורם רפואי מוסמך ופתאום אין יודעים מאיפה הצרה החדשה הופיעה.

קשיש סיעודי הנמצא  בבית אבות או קשיש תשוש נפש הנמצא במחלקה לתשושי נפש בהחלט חשוף לתוספי המזון הללו כי הם רואה שהשכן לחדר  אכן נוטל תוסף מזון והוא מרגיש מצויין והתוסף עזר לו ומדוע שהוא לא ייטול,אולם היות שיש בקרה של בית האבות הסיעודי מטעם האחות וצוות הרפואי על הקשיש אזי אני מניח שהדבר פחות קריטי.

הבעיה היא קריטית יותר לקשישים הנמצאים בקהילה ואין גורם מפקח על נטילת התרופות או התוספים,אלא אם כן המשפחה עירנית ומפקחת. מכל מקום ראיתי לנכון לפרסם זאת באתר שלי על רקע החשיבות של הנושא לציבור הקשישים.

המאמר פורסם בגליון דורות  129 פברואר 2011.

                        בברכה דוד

יד לקשיש

על הכותב

דנחי דוד- יועץ גרונטולוגי מקצועי לגיל הזהב

במשך 20 השנים האחרונות, דנחי דוד, מלווה, מייעץ ומנחה קשישים ובני משפחותיהם בנקודה הקריטית ביותר בחייהם. דוד מומחה באיתור בתי אבות או דיור מוגן בהתאמה מדוייקת ואישית לקשיש ולמשפחתו להמשך קריאה…