התעללות בקשישים בבתי אבות – שופכים התינוק עם המים?

משפחות יקרות

בחודש האחרון נחתו עלינו מכות קשות מצד  חלק מ"המטפלים" של "נאות כיפת הזהב",אולם מכות אלה נחתו לא רק על המטופלים חסרי האונים אלא גם על אלפי עובדים מסורים,רגישים,המטפלים באהבה ובמסירות נפש במטופלים קשישים הן בבתי אבות והן בקשישים בקהילה. ובתוך כך הטילו כתם מכוער על כלל בתי האבות בארץ. יש בארץ יותר מ-400 מסגרות דיור לקשישים,האם "עשב שוטה" שכזה אמור להכתים את כל בתי האבות?! את כל המטפלים הסיעודיים העובדים קשה מאד בשכר נמוך,ובקושי מקבלים משוב מצד המשפחות? . מענין לדעת מדוע אין כתבה אחת על בית אבות מסודר ומתפקד כדבעי? . לפני כשבוע ימים נחשפו שני בתי אבות בדרום תל אביב אשר העזובה בם קשה, אחד מהם קיבל צו סגירה על רקע הבעיה הזאת, לאיפה יפונו הקשישים המסכנים,האם מישהו סבור שקל מאד לסגור בית אבות?! במיוחד שיש מצוקה של מיטות !

אינני מתעלם מבתי אבות סוררים או ממטפלים מרושעים וחסרי לב,ואותם יש לחשוף ולהוקיעם ,אולם משפחות יקרות, צריך לשמור על פרופורציה. צריך להתייעץ עם בעלי מקצוע המכירים את בתי האבות טוב יותר מהמשפחות,לצערי הרב יש גם נוכלים המתימרים לייעץ למשפחות כאשר האינטרס שלהם הוא כלכלי בלבד ולא טובת הקשיש . לא פעם ביקשתי ממשפחה לא להכניס את יקירה למסגרת מסויימת אולם המשפחה התעקשה כי ה"דודה" הקשישה נמצאת שם ומרוצה! הלזה ייקרא קריטריון?! אינני מפיל את האחריות רק על בתי האבות אלא על כל המערכת אשר נקראה לא פעם מעל כל במה לשפר מאד את הדאגה לקשישים,לבתי האבות ולמטפלים.פתאום כל המערכת נזעקת,משרד הבריאות,האוצר,מחוקקים,שרים וכו' "מופתעים". מציעים הצעות לא מקצועיות כמו להתקין מצלמות בחדרי השינה של הקשישים,בבתי אבות,וכו' איני מכיר בית אבות שאין מצלמות מותקנות בחללים הציבוריים שלהם ורב המשפחות מתנגדות ,וחלק בצדק,להתקנת מצלמות בחדר השינה של הקשיש. היכן צנעת הפרט? היכן כבוד האדם? יש פטנטים אחרים ויש להיוועץ בבעלי מקצוע .קל מאד להפריח סיסמאות.

יש מצוקה גדולה של מיטות סיעודיות הן לקשישים סיעודיים והן לתשושי נפש,מעט מאד נבנים  בתי אבות חדשים וצריך לשאול מדוע? אם בעלי בתי אבות מרווים הון עתק אז מדוע אין עוד בתי אבות ? זו עבודה קשה הן לבעלים והן למנהלי בתי אבות,אין להם לא יום ולא לילה,לא שבת ולא חג,עסוקים בבעיות קשות הן של הקשישים והן של משפחות הקשישים ולעתים ההתמודדות עם המשפחות קשה יותר מאשר עם הקשישים.

אני תקוה שנישאר בגדר הפרופורציה ולא "נשליך את התינוק עם המים"

בברכה

דוד "יד לקשיש"

פוסטים אחרונים

דילוג לתוכן