אלצהיימר ושומרי הזיכרונות חלק א'

בין מצב בריא לבין דמנציה קיים שלב ביניים שמוגדר כירידה קוגניטיבית קלה. הרווח הזה הוא המקום שבו עדיין לא מאוחר מדי לפעול

שחר שילוח

הפחד לאבד יכולות קוגניטיביות בכלל ואת הזיכרון בפרט מטריד את כולנו והחשש גובר עם העלייה בגיל. למרות שהמחלות הדמנטיות, בעיקר אלצהיימר, נחקרות באינטנסיביות בכל רחבי העולם, טרם נמצא טיפול מונע. מה ניתן לעשות בכל זאת? החשוב ביותר הוא, כמובן, אורח חיים שיצמצם את הסיכון לפגיעה בזיכרון או יעכב אותו, וכן היערכות מבעוד מועד למצב של ירידה קוגנטיבית. חשוב להבדיל בין ירידה קוגנטיבית קלה לבין מצבי חולי חריפים יותר כגון אלצהיימר.

ד"ר גרי סינוף הוא המנהל של המרפאה הקוגניטיבית וסגן מנהל המחלקה הגריאטרי תל במרכז הרפואי "כרמל" בחיפה. פעילותו המקצועית של ד"ר סינוף מוקדשת בדיוק לנושאים הללו. הוא מספר שהמרפאה הקוגניטיבית שהקומה בשנת 2003 נותנת אבחון קוגניטיבי לבני כל הגילים, אך רוב הפונים הם בני 60 עד 80 ואף יותר. מטרתה של המרפאה לאבחן ירידה בזיכרון ולתת מענה לפונים באמצעות צוות רב מקצועי שכולל רופא, מרפאה בעיסוק ועובדת סוציאלית, שמלבד אבחון מציעים תוכנית טיפולית שכוללת לא רק תרופות, אלא גם תוכנית למשפחה, אפוטרופסות, עזרה במילוי טפסים של הביטוח הלאומי ועוד- הכל במטרה להשאיר את הפונה במסגרת הביתית לאורך כמה שיותר זמן. מרבית האנשים שמגיעים למרפאה מדווחים על פגיעה בזיכרון, חלקם עם דמנציה וחלק סובלים ממה שמוגדר כירידה קוגניטיבית קלה. ד"ר סינוף מספר שלמרפאה פונים גם אנשים צעירים שמרגישים שמשהו אינו כשורה עם הזיכרון והחשיבה שלהם. חלקם סובלים למעשה מ-ADEHD
(הפרעת ריכוז וקשב והיפראקטיביות) שלא אובחנו בילדותם.

מהם גורמי הסיכון לדמנציה?

ד"ר גרי סינוף? לדמנציה יש כמה גורמי סיכון שדי דומים לאלה של בעיות לב? סוכרת, יתר לחץ ד0ם, שומנים בדם ואולי גם עישון. ישנו גם מרכיב גנטי- אם הדמנציה מתחילה בגיל 60 אולי זה מנבא סיכון אצל הילדים של אותו אדם. הירידה הקוגניטיבית הקלה היא שלב מקדים. לאנשים כאלה יש סיכוי להחמרה ואנו מבקשים שיהיו במעקב. היום אין טיפול במחלה, אבל יש טיפולים שיכולים לעכב אותה. היום בחו"ל מנסים לאתר את האנשים שבסיכון בשלב יותר מוקדם. בכל שנה 10 עד 15 אחוזים מהפונים למרפאה מפתחים דמנציה. אם הם מגיעים אלי בשלבים מאוחרים, 30 אחוזים מהם בשנה הופכים לדמנטיים.

המשך המאמר בשבוע הבא

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin