פצעי לחץ ופצעים קשיי ריפוי אחרים -טיפול בשיטת ו.א.ק

מאת: ד"ר ערן תמיר

פצעים, המוגדרים כפגיעה בשלמות העור, מתרפאים בדרך כלל בתהליך ריפוי המתרחש באופן טבעי.

משך הריפוי תלוי בגודל.עומק ומיקום הפצע והוא אורך מספר ימים עד מספר שבועות ואף חודשים. כשתהליך ריפוי הפצע אינו מתקדם במשך מספר שבועות, הפצע מוגדר כפצע קשה ריפוי או כפצע כרוני. מטרת הטיפול בפצע הכרוני היא לעודד את תהליך ריפויו הטבעי. מטרה זו מושגת בראש ובראשונה על ידי נטרול הגורמים המעכבים את הריפוי כמו לחץ על הפצע,זיהום ורקמה נמקית בפצע,חוסר אספקת דם לאיזור הפצע, בצקת ברקמות וכדומה.

מערכת תת לחץ  Therapy ( V.A.C)  Closure Assisted   Vacuum או בקיצור  ו.א.ק, היא טכנולוגיה מתקדמת לעידוד ריפוי  פצע שיעילותה הוכחה מדעית, באופן חד משמעי, על ידי מאות מחקרים והיא נמצאת בשימוש נרחב בעולם. הטיפול מתבצע על ידי החדרת ספוג מיוחד לתוך הפצע באופן שממלא ומכסה את כל הפצע. מעל הספוג מודבקת יריעה שקופה ואטומה שדרכה מוחדרת צינורית המחוברת למכשיר שאיבה שיוצר תת לחץ אחיד, קבוע או משתנה, בספוג ובאיזור הפצע. תת הלחץ בפצע מגביר את זרימת הדם ואספקת החמצן לפצע ומסלק הפרשות וחיידקים מהפצע, מפחית את הבצקת בפצע ומספק סביבה סגורה ולחה הדרושה לריפוי. בעקבות הטיפול מתרחשת צמיחה מהירה של רקמה בריאה הממלאת אח הפצע ומאפשרת לעור לצמוח ולכסות את הפצע. משך הטיפול הוא כשלושה- ארבעה שבועות בממוצע ,את הספוג מחליפים כל שלושה ימים.

 טיפולים וטכנולוגיות שונות שמטרתן לעודד ריפוי פצע

בנוסף על טכנולוגיית ה-ו.א.ק. קיימים טיפולים וטכנולוגיות שונות שמטרתן לעודד ריפוי פצע כגון חבישות מתקדמות ומודרניות, טיפול באוזון,טיפל בשקית חמצן, טיפול בלייזר. אולטרה-סאונד, גלי הלם, זרמים חשמליים ועוד. למרבה הצער, אין הוכחות מדעיות ברורות ליעילותן של מרבית שיטות אלו מלבד חבישות מתקדמות וטיפול בתא לחץ (חמצן היפרברי), שנמצא אומנם במסגרת סל הבריאות אך מוגבל בהתוויות וזמין בישראל בשני בתי חולים בלבד.

טיפול בטכנולוגיית ה-ו.א.ק  מתאים למיגוון גדול  של פצעים, כולל פצעים אחרי תאונות או ניתוחים כיביים ורידיים בשוקיים,פצעי לחץ,ופצעים בכפות הרגליים,של חולי סוכרת לאחר זיהום או לאחר קטיעה של חלק מכף הרגל. לא כל פצע מתאים לטכנולוגיית ה-ו.א.ק. אין לטפל בפצעים מזוהמים, פצעים המכילים כמות רבה של רקמה נמקית ופצעים ברגל עם הפרעה קשה באספקת הדם.

בישראל, הטיפול בטכנולוגיית ה-ו.א.ק. נמצא בשימוש נרחב בבתי חולים והוא זמין גם לטיפול ביתי במסגרת הקהילה. קופת חולים מכבי היא החלוצה בטיפול בקהילה באמצעות ה ו..א.ק ולאחרונה גם קופות החולים לאומית ומאוחדת הצטרפו אליה. הטיפול ממומן במלואו על ידי קופות החולים הללו והוא  מתבצע באמצעות חברת כמיטק. צוות האחיות המיומן של החברה מבצע את הטיפול בבית המטופל ונותן שירות אמין לכל אורך הטיפול בשיתוף עם הרופא המטפל. במהלך הטיפול, המטופל מחובר 22 שעות ביממה למכשיר קומפקטי ונח לתפעול, המאפשר לו חזרה למעגל החיים.

המרפאה הרב מקצועית לטיפול בכף רגל סוכרתית של קופת חולים מכבי "השלום" בתל אביב, משתמשת בטכנולוגיית ה-ו.א.ק. בהצלחה מרובה להאצת ועידוד סגירת פצעים וכל זאת במסגרת הקהילה. פצעים שלא התקדמו בריפוי במשך חודשים מתעוררים לחיים. וחללים עמוקים בכף הרגל מתמלאים ברקמה בריאה במהירות בעקבות הטיפול.

מבחינה כלכלית הוכח שהטיפול כדאי וחוסך כסף למערכת הבריאות בשל קיצור משך זמן הרפוי ומספר ימי האשפוז בבית החולים, מפחית מקרי קטיעות גפיים ומצמצם סיבוכים, זיהומים ומקרי מוות.

הכנסת הטיפול לסל הבריאות תאפשר לכל חברי קופות החולים ליהנות מיתרונות השיטה.

הכותב הוא אורטופד,מומחה לכירורגית כף הרגל,מנהל המרפאה הרב מקצועית לכף רגל סוכרתית,מכון הסוכרת ת"א,מכבי שירותי בריאות.

על הכותב

דנחי דוד- יועץ גרונטולוגי מקצועי לגיל הזהב

במשך 20 השנים האחרונות, דנחי דוד, מלווה, מייעץ ומנחה קשישים ובני משפחותיהם בנקודה הקריטית ביותר בחייהם. דוד מומחה באיתור בתי אבות או דיור מוגן בהתאמה מדוייקת ואישית לקשיש ולמשפחתו להמשך קריאה…