פצעי לחץ או פצע לחץ-שיטות התמודדות וטיפול

בס"ד

גולש יקר ונכבד

בעיית פצעי לחץ אצל זקנים היא מורכבת. מדובר, למעשה, בבעיה שהיא תסמונת גריאטרית, כמו נפילות או תת-תזונה, ומקורה הוא רב-גורמי. מספרם של החולים הזקנים הסובלים מפצעי לחץ גדל בהתמדה,

בטיפול בפצע לחץ אצל זקן קיימת בעייתיות במספר היבטים. אין אחידות בטיפול ואין שפה משותפת בין המטפלים השונים. הטיפול בפצע לחץ אצל הזקן מערב מטפלים מכמה תחומים רפואיים עם גישות טיפוליות שונות ( שיטת המאקרופאג',שיטת החבישות). מקצועות הסיעוד במסגרות השונות (הקהילה, בית החולים הכללי והמחלקות לאשפוז ממושך-בתי אבות סיעודיים,בתי אבות לסיעודיים מורכבים וכד'), המקצועות הכירורגיים למיניהם (פלסטיקאים, עור, אורטופדים, כלי דם וכירופודים) ומקצועות הפנימית (גריאטרים, פנימאים, ורופאי משפחה) כולם מטפלים בגישות שונות ואף טוענים להצלחה.

כללית ניתן לומר כי בית אבות סיעודי מיומן בדרך כלל בטיפול מקצועי בפצעי לחץ הרבה יותר טוב מאשר בבית,מותנה כמובן בדרגת פצע הלחץ.

בנוסף, קיים בשוק שפע של מוצרי חבישה ואביזרים מסחריים, ומוצרים חדשים מופיעים מדי יום. קיימת תחרות ואינטרסים שונים בהמלצות על השיטה או סוג הטיפול ועקב הקושי בביצוע מחקרים אקראיים ומבוקרים לקביעת יעילות הטיפול, מסתמכים על השיפוט והניסיון האישי של כל מטפל.

כל מצב רפואי וכל רמה תפקודית של הקשיש הסיעודי והמורכב מכתיבים גישה טיפולית שונה. להרחבה

פוסטים אחרונים

דילוג לתוכן