הצטננות בקשישים – עונת המעבר חלק א'

יש או אין כמו בבית? בשלב מסוים בחיים רבים שואלים את עצמם האם להישאר בבית ולהתאימו לצרכים המשתנים, או לעבור לבית אבות או לדיור מוגן. לכל החלטה חסרונות ויתרונות משלה.

אדם עוזב את ביתו פעמיים- בפעם הראשונה כאשר הוא הופך למבוגר עצמאי ופורח מבית ההורים, בפעם השנייה כאשר עצמאותו פוחתת והוא זקוק לעזרה קבועה או להגנה. בתי אבות או בתי דיור מוגן לא היו קיימים מאז ומעולם והם נפוצים רק במדינות המערב ורק בעשורים האחרונים. בחברות מסורתיות יותר, כמו האוכלוסייה הערבית בישראל, בני המשפחה דואגים להורים המבוגרים עד תום חייהם. היום כולם כבר יודעים שתהא הבחירה אשר תהא- הישארות בבית או מעבר למוסד- הכי חשוב שהאדם ירגיש כמו בבית ולא יעבור טלטלה גדולה מדי.

בית אבות ואמהות

כשמדברים על בית אבות בדרך כלל מצטיירת בראש תמונה עגומה למדי ותחושה כללית ש"החיים נגמרים". אבל לפעמים דווקא המשך השהייה בבית, יכול להביא למצב קשה ולפגיעה באיכות החיים. לעתים, חלק ניכר מהבעיה נעוץ בעובדה שהמשפחה לא מודעת לכל צרכי הקשיש ופועלת לפעמים בניגוד למה שטוב לו. במצב כזה בית אבות עשוי להיות פתרון שיספק לאדם המתלבט איכות חיים טובה יותר ואולי  גם תוחלת חיים רבה יותר.

במקרים שבהם המשפחה צריכה לקבל החלטה ומתקשה בכך, אפשר למצוא חברות ייעוץ שהיעד שלהן להנחות משפחות באופן אישי ומקצועי בתהליך המורכב של בחירת מסגרת מתאימה. חברות הייעוץ וההכוונה לבתי אבות משלימות את מלאכתם של השירותים הממלכתיים בנושא אשפוז בבית אבות. לחברות היעוץ מאגר מידע נרחב, שכולל את כל סוגי המסגרות ופתרונות הדיור למבוגרים בארץ. לרוב הן פועלות בלי לגבות תשלום מצד מקבלי השירות, ומתוגמלות מידי בתי האבות

שאליהם הן מפנות את הקשישים. חלק מהחברות מציעות גם ליווי פיזי למקומות שהומלצו על ידן, על מנת להקל על המשפחות ולייעל את התהליך.

הייעוץ המקצועי תורם ומוסיף ערך מוסף חשוב בתהליך קבלת ההחלטה. יועץ מקצועי מבקר באופן קבוע בעשרות בתי אבות. הוא מכיר את בתי האבות מבפנים ומקבל משוב מדיירים ומלקוחות אחרים. לרוב המשפחות אין מידע כזה, כך שבדרך כלל שימוש בייעוץ יכול להקל באופן משמעותי על תהליך קבלת ההחלטה- גם בפן המעשי של העניין וגם בפן הרגשי.

המשך המאמר בשבוע הבא

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin