מיניות בגיל הזהב – מין גיל כזה

אין גיל לאהבה. קלישאה? אכן, אבל קלישאה נכונה. הצורך באינטימיות, במגע ובגילויי חיבה לא מזדקן לעולם, וההתקדמות בגיל אינה סיבה להתנזרות ממיניות

 מאת מירי קרייזמן וד"ר רונן רוב*

מחקרים שונים הוכיחו כי הפעילות המינית רצויה בכל גיל ובכל מצב בשל תרומתה לביטחונו העצמי של האדם ולבריאותו. עם זאת, קשה להתעלם מבכך שבגיל המבוגר והקשיש קיימים קשיים פיזיים, נפשיים ותדמיתיים המונעים מרבים לקיים יחסים אינטימיים ומיניים תקינים. אז איך נמנעים מליפול למלכודת סטריאוטיפ היעדר המיניות והמין בגיל המבוגר?

 מיניות היא חלק מהקיום האנושי בכל גיל ומרכיב חשוב בביטחונו העצמי של רבים מאיתנו. למרות ששיחות בנושא מין ומיניות עדיין נחשבות לנחלתם של הצעירים בגילם, חשוב להבין שמיניות אינה נעלמת בזקנה, והתפיסות הסטריאוטיפיות הקיימות בנידון אמנם שכיחות, אך אינן מחויבות המציאות. אנשים מבוגרים בהחלט מסוגלים להגיע לרמה גבוהה של קשרים אינטימיים והצרכים הרגשיים שלהם אינם שונים מהצרכים של הצעירים: אדם בכל גיל זקוק לקרבה ולאהבה. מבחינה זו, למרות שבשנים האחרונות מתרבות הטכנולוגיות המאפשרות שמירה על רצף פעילות מינית, גם במגבלות פיזיות ואנטומיות שונות, קיימות דעות קדומות דווקא אצל קשישים ומבוגרים המפריעות להם להגיע להגשמה המינית שלהם בגילאים מתקדמים וגורמות להם לאבד את ביטחונם ולדכא את רגשותיהם הארוטיים. אנשים רבים מתייחסים למיניותם, בטעות, כמילה נרדפת לקיום יחסי מין. זוהי תפיסה צרה ודלה של מיניות האדם. מיניות היא כוח פנימי הדוחף אותנו במשך כל חיינו למצוא אהבה, מגע ואינטימיות, והקרבה בין שני אנשים תורמת לחוזק הנפשי בכל גיל ואינה חייבת להתבטא אך ורק בשעת קיום יחסי המין.

בלי בושה

בהתאם, במידה שקיימת הבנה והכרה של הגורמים המשפיעים על השינויים שיוצרת ההזדקנות על הפעילות המינית, במקביל לקבלתן של מגבלות פיזיולוגיות והסרתן של מגבלות "הבושה" והתקשורת בנושא, אין סיבה ממשית לוותר על פעילות מינית בגיל המבוגר. גם אם הפעילות המינית בגיל המבוגר מצטמצמת לפעולות כגון גילויי חיבה ורגשות, חשוב להבין כי פעילות מינית משמשת בגיל המבוגר, כבכל גיל, כאמצעי חשוב להוכחת יכולת תפקוד, שמירה על זהות וחיזק הביטחון העצמי וההנאה הפיזית הכרוכה בפעילות.

מהן ההפרעות בתפקוד המיני השכיחות בגיל המבוגר והמו הטיפול בהן?

החל מגילאי 50-40 אנו נתקלים במצבים בלתי נמנעים של הזדקנות גופנו. התופעות והשינויים הפיזיולוגיים העלולים להופיע בגיל המבוגר שונות ודומות בין הגברים לנשים: בהתייחס לתפקוד המיני.

אצל הגבר- עלולה להופיע פגיעה במנגנון הזקפה של איבר המין כתוצאה מהסתיידות העורקים המספקים דם לפין, או עקב מחלו מסוימות כגון סוכרת, יתר לחץ דם, מחלות לב ועוד. הזקפה יכולה להיחלש, או במקרים קיצוניים- להיעלם באופן מוחלט. במקרים אלו חשוב לבצע בירור רפואי שיכלול בדיקה גופנית, בדיקות דם ובדיקות ספציפיות לפי הצורך. בדומה, תרופות מסוימות עלולות לפגוע בזקפה ולכן חשוב לברר גם נקודה זו. "מוריד חשק" נוסף קשור לירידה ברמת הטוסטסטרון בגוף וגם בשינוי דימוי הגוף של הגבר בעיני עצמו לאורך השנים.

אצל האישה- כתוצאה משינויים הורמונליים של גיל המעבר, בעיקר עקב ירידה בהפרשת הורמון האסטרוגן, עלול להופיע יובש בנרתיק שיקשה ואף יגרום לכאב בעת קיום מגע מיני. גם בקרב גברים וגם בקרב נשים יכולה להופיע ירידה בחשק המיני, זאת עקב מצבי חולי, חרדה ודיכאון. ישנן נשים, שמסיבות שונות נאלצות לעבור ניתוח לכריתת הרחם. ניתוח מסוג זה גורם לירידה ניכרת ברמות האסטרוגן והפרוגסטרון בשל פגיעה באספקת דם לשחלות וכך גם לירידה בחשק המיני.

עניינים של תשוקה

התשוקה המינית מעסיקה נשים רבות בגיל המעבר ובגיל המבוגר. זהו נושא שנחקר רבות והממצאים אודותיו מצביעים על מספר עובדות מעניינות. כיום ברור שהתשוקה המינית נקבעת על ידי המערך ההורמונלי, אך זוהי סיבה חלקית בלבד.

בדומה, ישנה השפעה של שינוי במערכת היחסים על התשוקה המינית, אצל הגברים ואצל הנשים. בגיל המבוגר אנו מתמודדים פעמים רבות עם מוות של בן זוג וקושי במציאת בן זוג חדש או בנייה של מערכת זוגית עם בן זוג חדש, וכך גם קושי בביסוס קיום יחסים אינטימיים ומיניים מסודרים. בנוסף, זוגות הנמצאים יחד שנים נתקלים לא אחת בירידה משמעותית בתשוקה המינית. חוקרים מצאו ובדקו כי לנשים המצויות במערכת זוגית בעייתית שנים רבות, ישנה מניעה פיזית בלתי נמנעת של הגוף מלשוב למצב של פעילות מינית רגילה. לעומתן, נשים אסרטיביות מבחינה מינית, הנמצאות במערכת זוגית טובה ומאתגרת, יכולות למצוא עצמן חושקות במגע מיני כשהן נהנות ומסופקות ממנו ברמות דומות לאלה שהיו מנת חלקן בצעירותן.

קשישים ומיניות מין גיל כזה

בגיל השלישי עלולות להופיע תופעות כגון פגיעה ביכולת המנטלית, בהיחלשות מערכת החיסון והאטה בחילוף החומרים ובאנרגיית הגוף, הידלדלות של העור והופעת קמטים, פגיעה באיכות השינה (חוסר יכולת להירדם) ועוד. לכל אלו, כאמור, עלולה להיות תרומה ניכרת לשינויים בהרגלים המיניים.

השפעה נוספת על השינוי בחיי המין יכולה להיות גם לעניין הזוגיות. כפי שהוזכר, גם לתפיסות החברתיות יש משקל על קיום יחסים איטימיים בגיל השלישי. רבים מהאנשים בגילאי 60 ומעלה לא זכו בהכרח לחינוך מיני מסודר ופתוח כי שניתן היום. חוסר הידע בנושא יוצר מצב של בורות בתחומים מסוימים אך גם של רתיעה מלשאול שאלות גם אם מדובר בגורם מקצועי. ישנם מבוגרים השבויים באמונה שאינם זקוקים עוד לקשר מיני, או כי אינם יכולים ליהנות ממין בהגיעם לגיל מסוים. במידה שהדבר מתקיים במקביל לחוויות מיניות כושלות כתוצאה מבעיות פיזיות כלשהן, הדבר יוצר נסיגה מפעילות המינית לחלוטין.

אז מה עושים?

על מנת להאט תופעות של הזדקנות או ניוון ולעכבן, נתן לנקוט במספר פעולות המפחיתות את הסיכויים להופעתן של מחלות ניווניות שעשויות גם להאריך תוחלת החיים כגון: הימנעות מעישון ומעודף משקל, עיסוק בפעילות גופנית ותזונה עשירה בסוכרים ובשומנים מהחי ועוד.

כיום קיימים פתרונות טכנולוגיים, תרופתיים וטיפוליים וישנה מודעות רבה יותר יחסית לתופעות של גיל המעבר, הגיל מהוגר ולכן גם להתייחסות אליו גם בהקשר המיני. ישנם מבוגרים וקשישים המקיימים פעילות מינית וחווים הנאה רבה מכך ואם הבעיה היא בעיקרה פיזיולוגית אזי פגישה עם איש מקצוע יכולה להוות פתרון פשוט ביותר. אחד הדברים החשובים הוא קודם כל לדבר על זה. שבירת קשר השתיקה בנושא תאפשר לאנשים בגיל המבוגר להתגבר על עקבות רגשיות ולקבל ייעוץ מקצועי. המטרה העיקרית היא לסייע בשיפור איכות החיים הארוכים שלהם אנו זוכים בימינו. חשוב להבין כי סיפוק מיני אינו רק סיפוק פיזי וגם אינו חייב להיות תלוי גיל. ביכולתנו להפיק הנאה אינטימית וגם הנאה מקרבה פיזית ללא תפקוד מיני מושלם, בהנחה כי לגיל אכן השפעות מסוימות על תפקודנו. אהבה, חיבה, איטימיות ואורגזמה אינן תלויות כלל ועיקר בזקפתו של הפין או בגמישותו ורטיבותו של נרתיק, אלא במערכת יחסים רגשית המאפשרת כבוד והבנה בין בני הזוג. גיל המעבר והגיל המבוגר הוא פרק זמן מתאים להערכות ואיזון מחודש בוגיות. התפקידים המסורתיים של האישה ושל הגבר משתנים, בד בבד עם השינויים המתקיימים גם בתרבות הפנאי, הטיפול במערכת היחסים החברתית המשפחתית ובכלל. דווקא בגקיל הזה הדבר הנכון הוא לבצע הערכה מחודשת של זוגיות קיימת על מנת למצוא תכנים חדשים המתאימים שלני בני הזוג, שיכולים לסייע בחיזוק הקשר המיני והתשוקה המינית.

המאמר באדיבות מירי קרייזמן היא מטפלת מינית מוסמכת. ד"ר רונן רוב הוא מומחה לאורולוגיה וסקסולוגיה מהמרפאה לבריאות מינית של המרכז הרפואי הלל יפה

 

פוסטים אחרונים

דילוג לתוכן