מיניות בגיל הזהב – מין גיל כזה חלק א'

אין גיל לאהבה. קלישאה? אכן, אבל קלישאה נכונה. הצורך באינטימיות, במגע ובגילויי חיבה לא מזדקן לעולם, וההתקדמות בגיל אינה סיבה להתנזרות ממיניות

 מאת מירי קרייזמן וד"ר רונן רוב*

מחקרים שונים הוכיחו כי הפעילות המינית רצויה בכל גיל ובכל מצב בשל תרומתה לביטחונו העצמי של האדם ולבריאותו. עם זאת, קשה להתעלם מבכך שבגיל המבוגר והקשיש קיימים קשיים פיזיים, נפשיים ותדמיתיים המונעים מרבים לקיים יחסים אינטימיים ומיניים תקינים. אז איך נמנעים מליפול למלכודת סטריאוטיפ היעדר המיניות והמין בגיל המבוגר?

 מיניות היא חלק מהקיום האנושי בכל גיל ומרכיב חשוב בביטחונו העצמי של רבים מאיתנו. למרות ששיחות בנושא מין ומיניות עדיין נחשבות לנחלתם של הצעירים בגילם, חשוב להבין שמיניות אינה נעלמת בזקנה, והתפיסות הסטריאוטיפיות הקיימות בנידון אמנם שכיחות, אך אינן מחויבות המציאות. אנשים מבוגרים בהחלט מסוגלים להגיע לרמה גבוהה של קשרים אינטימיים והצרכים הרגשיים שלהם אינם שונים מהצרכים של הצעירים: אדם בכל גיל זקוק לקרבה ולאהבה. מבחינה זו, למרות שבשנים האחרונות מתרבות הטכנולוגיות המאפשרות שמירה על רצף פעילות מינית, גם במגבלות פיזיות ואנטומיות שונות, קיימות דעות קדומות דווקא אצל קשישים ומבוגרים המפריעות להם להגיע להגשמה המינית שלהם בגילאים מתקדמים וגורמות להם לאבד את ביטחונם ולדכא את רגשותיהם הארוטיים. אנשים רבים מתייחסים למיניותם, בטעות, כמילה נרדפת לקיום יחסי מין. זוהי תפיסה צרה ודלה של מיניות האדם. מיניות היא כוח פנימי הדוחף אותנו במשך כל חיינו למצוא אהבה, מגע ואינטימיות, והקרבה בין שני אנשים תורמת לחוזק הנפשי בכל גיל ואינה חייבת להתבטא אך ורק בשעת קיום יחסי המין.

בלי בושה

בהתאם, במידה שקיימת הבנה והכרה של הגורמים המשפיעים על השינויים שיוצרת ההזדקנות על הפעילות המינית, במקביל לקבלתן של מגבלות פיזיולוגיות והסרתן של מגבלות "הבושה" והתקשורת בנושא, אין סיבה ממשית לוותר על פעילות מינית בגיל המבוגר. גם אם הפעילות המינית בגיל המבוגר מצטמצמת לפעולות כגון גילויי חיבה ורגשות, חשוב להבין כי פעילות מינית משמשת בגיל המבוגר, כבכל גיל, כאמצעי חשוב להוכחת יכולת תפקוד, שמירה על זהות וחיזק הביטחון העצמי וההנאה הפיזית הכרוכה בפעילות.

המשך המאמר בשבוע הבא

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin