ירידה קוגניטיבית-גזירה?

בס"ד

14/2/2017

במגזין "דורות" שפורסם בינואר השנה הופיע מאמר בשם "אימון המוח במחקר" הדן בהשפעת האימון הקוגניטיבי על דימנציה ותשישות נפש. המאמר נכתב על ידי אלי גל מנהל ומייסד מכון כושר למוח ברעננה ועל ידי דר' דקלה אנדר-פוקס פסיכולוגית מרמת השרון.

המאמר סרק מספר מחקרים מקיפים מאד ,כאשר אחד מהם הקיף כ-3,000 נבדקים אשר חולקו ל-4 קבוצות כאשר קבוצה אחת היתה כקבוצת ביקורת והייתר קיבלו אימון בתחומי הזיכרון,שיפוט,מהירות עיבוד וכו'. המחקר היה מחקר אורך שנמשך 10 שנים. אלו שעברו את האימון דווחו שהיכולות הקוגניטיביות והתפקודיות שלהם השתפרו מאד. בנוטסף איגוד האלצהיימר סבור כי יש כבר די ראיות חזקות להסיק כי למידה ואימון קוגניטיבי לאורך החיים עשויים להפחית את הסיכוי לירידה קוגניטיבית ולדמנציה. עד כדי הפחתה של 48% לחלות בדימנציה.

האמת היא שאני כיועץ מקצועי בתחום הגרונטולוגי וכמי שמתסתובב בבתי אבות במחלקות של תשושי נפש רבים בארץ,רואה מעט מאד קשישים חרדים חולים בדימנציה. על סמך המאמר הנ"ל איני מתפלא על כך . למרות שאינני יכול להציג מחקר על אוכלוסיית החרדים בנושא דימנציה. אדם חרדי מאמן את המוח שלו החל מילדות באופן שלא נמצא בשום תחום כלשהוא גם לא במדע. אבל זה מילדות! הגמרא טומנת בחובה מטלות קוגניטיביות פשוטות מאד ומורכבות מאד המתאימות הן לילד והן למבוגר והן למי שהוא כבר תלמיד חכם גדול.

אחת הסיבות לדמנציה הינה הלחץ העצום בו נמצא הדור שלנו אשר דורש ממנו להגיב מהר וללא מתינות מבורכת. צלילה לתוך דף גמרא משכיחה את הלחץ הזה ומכניסה את הצולל לעולם חכם,מופלא ונעים.

אז בואו לחבוש את ספסלי בית המדרש ולטעום מהחוכמה האין סופית של חכמת היהדות,ולו כדי לדחות את הדמנציה בעוד כמה שנים.

בברכה

דוד

"יד לקשיש"

פוסטים אחרונים

דילוג לתוכן