ייפוי כח רפואי

לא ניתן לדעת מה צופן יום. כל אחד ואחת מאיתנו עלול למצוא את עצמו במצב בו אין הוא מסוגל לקבל החלטות רפואיות בכוחות עצמו: איבד הכרה, הנשמה מלאכותית, העדר יכולת שיפוט, תשישות נפשית,דימנציה כמו אלצהיימר וכו'.

מאמר זה נועד להסביר את תהליך קבלת ההחלטות הרפואית אם וכאשר לא תוכל/י להוות שותף/ה להחלטות אלו, ולהציג את האפשרויוית השונות הקיימות מבחינת החוק לתכנון עתידך במצב שבו את/ה לא תוכל/י להיות שותף/ה להחלטות אלו (או לא תהיה "בעל/ת כשירות משפטית"), זאת כדי להבטיח שבשעת הצורך ההחלטות המתקבלות על חייך ועל גופך יעלו, במידת האפשר, בקנה אחד עם ההעדפות והרצונות האישיים שלך, על ידי אנשים שמונו על ידך.

המערכת המשפטית מאפשרת לך כיום להתכונן למצבים אלה בשתי דרכים בלתי תלויות:

א.       מתן ייפוי כוח – מינוי אדם לביצוע החלטות רפואיות אם אינך כשיר לקבלן. אם לא מונה מיופה כוח מראש, יש צורך בהליך משפטי למינוי אפוטרופוס שייקבע על ידי בית המשפט.

ב.       מתן הנחיות מקדימות לטיפול – ההנחיות יכנסו לתוקף רק אם לא תהיה צלול או שלא תוכל להביע את רצונך ,הינך מוגדר כחולה הנוטה למות, החל מאותו הרגע הצוות הרפואי יהיה חייב לפעול בהתאם להנחיות אלה.

קורא יקר

אם הינך מעונין לצלול לנושא הינך מוזמן לעיין במאמר שפירסמתי אות באתר שלי "יד לקשיש" תחת הכותרת ייפוי כח לסוגים השונים והנחיות מקדימות לטיפול רפואי. נא הקלק כאן.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin