שימו לב, חשבון הבנק המשותף שלכם,  בני זוג נשואים, עלול להיסגר בפניכם כשבן הזוג שלכם הולך לעולמו- ופס או סעיף אריכות ימים בבנק

בני זוג המחזיקים חשבון משותף לא תמיד מודעים למצב בו אחד מהם נפטר והנותר לא יכול להשתמש בחשבון הבנק המשותף. (הערה שלי-אין המדובר דווקא בבני זוג אלא בחשבון משותף כלשהוא.)

להלן אחד הסיפורים בנושא :

"זאת נודע לי לתדהמתי באחד הימים האחרונים בהם ערכתי ביקור תנחומים אצל חברתי שבעלה נפטר והיא סיפרה לנו באכזבה רבה שלא ניתן לה למשוך כסף מהחשבון המשותף לה ולבעלה המנוח..

"מה זאת אומרת? הקשיתי, "הרי החשבון משותף, איך אפשר למנוע ממך להשתמש בו?"

ואז סיפרה לי חברתי שהבנק הודיע לה שמאחר והיא לא חתומה על "טופס אריכות ימים" המקנה את הפריבילגיה הכל כך ברורה למשוך כסף מהחשבון לאחר מות אחד השותפים, אין היא יכולה לפעול בחשבון יותר. במצב זה יש צורך להמתין להפעלת הצוואה (עניין של חודשים) וברוב המקרים החשבון מתחלק בין האלמנה וילדיה .

זהו מצב מאד לא נוח לבן הזוג הנותר.

אחרי כמה בירורים וריצות לבנק העניין סודר לשמחתה כי הסתבר שהיה טופס "אריכות ימים" חתום בבנק אך תוקפו פג מאחר וחלפו מאז החתימה למעלה מעשרים שנה. (הערה שלי: איני מכיר את כל הנהלים בכל הבנקים,מכל מקום בבנק "הפועלים" אין הגבלה של שנים,הוא הדין בבנק "דיסקונט" וכל עוד שהחשבון פעיל אין בעיה של הגבלה במספר השנים,ממליץ לבדוק בכל בנק).

למחרת גררתי את אישי בבהלה רבה אל סניף הבנק לבדוק מה הסטטוס שלנו במקרה וחס וחלילה…

ואכן פקיד הבנק הראה לנו טופס "אריכות ימים" חתום ע"י שנינו ביום שהחשבון המשותף נפתח לפני למעלה מ 20 שנה ובו במקום חידשנו את חתימתנו והשלווה חזרה לליבנו.

האם אין זה מתפקידו של הבנק להודיע לבעלי החשבון על מוגבלות הזמן בטופס הנ"ל. האם נושא זה פורסם ברבים? כפי הנראה – לא.

ועל כן רבותי, אוצו, רוצו אל פקיד הבנק החביב שלכם שזוכר טוב, טוב את מספר הטלפון שלכם כשאתם בחריגה בחשבון, אך משום מה לא דואג לביטחונכם ברגע קשה כזה כפי שקרה לחברתי.

דאגו לחדש את החתימות שלכם על הטופס "אריכות ימים" ולפחות בנושא זה תוכלו לישון בשקט".

בברכה

דוד

"יד לקשיש"

על הכותב

דנחי דוד- יועץ גרונטולוגי מקצועי לגיל הזהב

במשך 20 השנים האחרונות, דנחי דוד, מלווה, מייעץ ומנחה קשישים ובני משפחותיהם בנקודה הקריטית ביותר בחייהם. דוד מומחה באיתור בתי אבות או דיור מוגן בהתאמה מדוייקת ואישית לקשיש ולמשפחתו להמשך קריאה…
דילוג לתוכן