האם חסוי יכול לכתוב צוואה ברת תוקף?

קורא נכבד

במאמר שפרסמתי באתר שלי "יד לקשיש" מתוארת פרשה שבה מלחמות הילדים זה בזה אינן  מועילות ובסופו של דבר מי שמרוויח מכך הינם עורכי הדין ובודאי לא הילדים ולא היורשים.

הפרשה מתארת אשה שכתבה שתי צוואות ובזמן כתיבת הצוואה השניה היתה תחת אפוטרופסות של ה"קרן לטיפול בחסויים".

עולה השאלה האם הצוואה השניה תקפה? שהרי ממנים אפוטרופוס לאדם שאינו צלול ,כמו תשוש נפש. כיצד ניתן לתת תוקף חוקי לאדם תשוש נפש שערך צווה ועוד בהיותו חסוי תחת אפוטרופסות?

אולם בית המשפט קבע " כי העובדה שמונה לאם אפוטרופוס (במקרה זה – הקרן לטיפול בחסויים) אינה מבטלת את יכולתה לערוך צוואה כל עוד היא לא הוכרזה כפסולת דין. או כדברי בית המשפט: "אין בעצם מינוי אפוטרופוס […] כדי לפגוע בכשירותו של החסוי, ובכלל זה, כשירותו לערוך צוואה. במקרה שהחסוי עורך צוואה, תהא הצוואה תקפה אם נעשתה בנקודת זמן שבה ידע המנוח להבחין בטיבה, אף אם לפני כן או אחרי כן, השתנה מצבו. בחינתו של בית המשפט תיעשה על פי מבחן גמיש ונקודתי בו תיבחן השאלה האם היה המצווה מודע למהות מעשיו ולתוצאותיהם".

במילים אחרות חסוי יכול לכתוב צוואה גם אם הוא הוגדר רשמית על ידי משרד הבריאות תשוש נפש, סובל  מדמנציה (שטיון) או סיעודי. כל עוד תשוש נפש לא הוכרז כפסול דין עדיין יכול לכתוב צוואה. ידוע גם שבית המשפט אינו ממהר לפסול אדם ולקבוע שהוא פסול דין.לכן ישנה חשיבות רבה לדאוג לכך שהקשיש לא ינוצל לרעה כפי המקרה זה מראה. ההערכה הגריאטרית של פסיכוגריאטר במקרה הנ"ל היתה להערכתי חובבנית שכן בית המשפט לא קיבל את חוו"ד וקבע שאינו יכול לסמוך עליה.לכן חשוב להיוועץ ביועץ מקצועי או בפסיכוגריאטר בעל שיעור קומה כאשר נכנסים לנושאים שכאלה.

אני ממליץ בחום לקורא לעיין במאמר המרתק הזה להפנים אותו ולהיוועץ בייעוץ מקצועי לפני נקיטת מהלכים לא חכמים .

המאמר המרתק הזה הינו תחת הכותרת :"צוואות,אפוטרופסות והשפעה בלתי הוגנת ,נא הקלק כאן

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin