בתי אבות דיור מוגן וגברים משתנים חלק א'

גיל המעבר- זה קורה גם לגברים. אין מה לעשות, אתם כבר לא בני 25, עובדה שמשפיעה על תפקודי הגוף והופכת את המודעות הבריאותית לרלוונטית מתמיד

 

ד"ר נחום ארליך*

שיא פריחתו הגופנית של הגבר נחשבת בשנים שבין גיל 25 לגיל 35. לא מדובר בהחלטה אישית שלי, אלא בתופעה שנחקרה לגבי הקשר בין תפקוד הגבר והמפה ההורמונלית שלו בעשורים השונים לחייו. מחקרים אלו הוכיחו, כי בכל הפרמטרים התפקוד המיני לדוגמא משתנה בגיל 45 ואפילו כבר בגיל 35.

למה הכוונה ב"תפקוד מיני משתנה" או ב"מפה הורמונלית שמשתנה"? אצל הגבר, מגיל 35, הגוף מתחיל בתהליך של התבגרות או הזדקנות. לא תמיד קיימת ערנות לעניין בצורה חד משמעית, במיוחד אם האדם מרגיש שהוא בריא, מתפקד, הולך לעבודה, הזיכרון שלו תקין וכו'. הוא לא מרגיש כי קיימת איזושהי הידרדרות הדרגתית במצבו הפיזי. הדבר נכון בעיקר כשאנו צעירים- אנו לא נוהגים להקפיד על אורח חיים בריא ומסודר בהכרח, כלומר על תזונה מאוזנת, שמירה על כושר גופני ועוד.

בלי גלי חום, אבל…

אצל הגברים, בניגוד לנשים, לא קיימות תופעות של גלי חום או הפסקה מחזורית מסוימת המעידות על גיל מעבר, דהיינו גיל שבו רצוי לשנות דפוסי חיים והתנהגות. עם זאת, בהחלט קיימות שתי תופעות עיקריות העשויות להתריע על כך שהאופציה להתייחס לגופנו כבעבר איננה קיימת עוד. שתי התופעות הן הפרעות השתנה והפרעות בתפקוד מיני.

הפרעות השתנה- מגיל 19 מתחילה הערמונית (הפרוסטטה), הממוקמת ליד כיס השתן, לגדול. ככל שהיא גדלה יותר, כך היא חוסמת יותר את מעבר השתן מכיס השתן החוצה, ויוצרת בעיות בהוצאת שתן. עם הגיל הסבירות להיווצרות מצב זה הולכת ועולה. אצל כ-80% מהגברים בעשורים השישי, השביעי והשמיני לחייהם יופיעו הפרעות השתנה. כ-60% מהגברים יזדקקו לניתוח כלשהו על מנת לשחרר חסימה זו.

בעיות בתפקוד המיני- עם העלייה בגיל קיימת ירידה בתדירות הצורך בקיום יחסי מין והיכולת לקיימם. מופיעה עייפות של הגוף, ולכן גברים רבים חווים ירידה גם בחשק המיני.

המשך המאמר בשבוע הבא

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin