גיל הזהב ושמיעה אתם שומעים? חלק א'

ירידה בשמיעה עלולה לפגוע בתפקוד המקצועי והחברתי של כל אחד. ממש כמו משקפיים המפצות על ירידה בכושר הראייה, מכשיר השמיעה מחבר אתכם מחדש לצלילים שסביבכם

ענת כוכבא*

אחד הדברים המאפיינים את האנושות הוא חיים בקבוצה. על מנת לאפשר שותפות מעין זו, עלינו לתקשר זה עם זה לצורך העברת מידע, רעיונות ורגשות. לצורך התקשרות זו אנו זקוקים לחושי הראייה והשמיעה. שני החושים הללו עשויים להיפגע עם הגיל. באופן טבעי אנו עדים לתחילת היחלשותם כבר מגיל 40. הליקויים, הן בשמיעה והן ראייה, מופיעים באופן הדרגתי לאורך השנים. ככל שהקולות והצלילים נחלשים אנו מאבדים מאיכות החיים, ובמקרים רבים נמנעים מלקיים פעילות חברתית שבהן התקשות קשה לנו. אדם אשר ראייתו נחלשה אפילו במעט יבחין מייד באובדן חדות הראייה ולא יהסס משקפיים על מנת להיטיב לראות. אך באשר שמיעתנו נחלשת, אנו מנסים להכחיש את המתרחש ולהעביר את האחריות לכך על הסביבה- אשר נפגעת מירידה בתפקודינו לא פחות מאתנו. אנו מאשימים אותם בדיבור לא ברור ובלחישות, דורשים מהסובבים אותנו לדבר בקול רם ולחזור שוב ושוב על הנאמר.

אנחנו מגבירים את עוצמת הקול של הטלוויזיה והרדיו ומפריעים בכך לסובבים אותנו. למרות העדויות הגלויות לעיין לפגיע בכושר שמיעתנו, אנחנו נמשיך להתכחש לבעיה, ונמשיך להאשים את הסביבה. השלב הראשון וההכרחי לשיקום השמיעה הוא הכרה בקיום הליקוי.

 אבחון בעיות שמיעה

ירידה בכושר השמיעה עשויה לנבוע ממספר גורמים. חלקם ניתנים לטיפול המאפשר לנו לחזור לכושר שמיעה תקין. לכן, כאשר אנו מבחינים בבעיית שמיעה, עלינו לפנות ללא דיחוי לבדיקה אצל רופא אף אוזן וגרון. הרופא יבחן תחילה את תעלת האוזן החיצונית- לא פעם ההפרעה בשמיעה נגרמת עקב הצטברות השעווה בתעלה. הרופא יסלק את השעווה החוסמת ואז יבחן בבדיקה אוטסקופית את תקינותה של האוזן החיצונית והתיכונה.לאחר בדיקה זו, יפנה הרופא את המטופל לבדיקה אודיולוגית, אשר תבוצע על ידי קלינאית תקשורת. על פי ממצאי הבדיקה, מסקנותיו והמלצותיו של קלינאי התקשורת, הרופא יחליט באם מדובר במחלה שניתן לטפל בה בעזרת טיפול תרופתי או ניתוח. במידה והטיפול אינו אפשרי, על המטופל לחזור אל קלינאי התקשורת לצורך שיקום שמיעה בעזרת מכשירי השמיעה.

המשך המאמר בשבוע הבא

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin