אפוטרופוס – חסוי – המדריך המקוצר לאפוטרופסות

כדאי להבין קודם כל לפני הכל, שמינוי אפוטרופוס לאדם היא פגיעה חמורה ויסודית בזכויות שלו כאדם. זה בעצם אומר שהוא כבר לא יכול להחליט בעצמו על שום דבר שקשור לחייו ולכן כלי זה הוא כלי שצריך להשתמש בו רק לעיתים רחוקות ורק אם זה ממש נחוץ.

במיציאות של ימינו הדברים הם שונים, הקלות הבלתי נסבלת שבה ממנים שופטים ופקידי סעד אפוטרופסים לקשישים היא בלתי נסבלת ויוצרת עוול שלא יתואר לקשישים וגם לבני המשפחה האחרים.

החוק קובע כך: אף אדם אינו מאבד באופן אוטומאטי את יכולתו להחליט על עצמו אפילו אם נראה לעין שהוא אינו יכול- הדבר אינו אוטומאטי הוא מחייב הליך משפטי.

ולכן כאשר רופא או צוות מטפל מקבל החלטות לגבי אנשים מבוגרים תוך התעלמות מרצונותיהם "כי הם לא מבינים כלום" מעבר לפגיעה האנושה במוסריות ובאמון שלהם כרופאים ומטפלים האמונים על שבועת הרופאים הם פשוט עוברים על החוק.

על מנת להבין את המהות של חסוי שמונה לו אפוטרופוס ניתן להמשיך זאת לילד קטן (בן 5) שנתון לחלוטין לשליטת הוריו וכל פעולותיו אינן תקפות ללא הסכמת הוריו והוא תלוי בהם לחלוטין.

סעיף קטן א (4) קובע ש"בית המשפט רשאי למנות אפוטרופוס … לאדם אחר שאינו יכול, דרך קבע או דרך ארעי, לדאוג לענייניו, כולם או מקצתם ואין מי שמוסמך ומוכן לדאוג להם במקומו".

הנוסח של החוק הוא כללי מאד ולכן הוא מותיר הרבה מקום לפרשנות מכאן נוצרת קלות הדעת בנושא.

ישנם מקרים רבים שבהם אכן יש למנות אפורטרופוס והדבר אכן נדרש ונצרך והוא יכול להועיל רבות לקשיש ולבני משפחתו אם נתקלתם בבעיות בנושא אתם מוזמנים להתקשר אלי ולקבל ייעוץ חינם.

הנני מומחה בנושא אפוטרופסות וחסויים ואף שימשתי כמנכ"ל לעמותה לחסויים והנני מדריך בעלי מקצוע רבים בתחום כולל עורכי דין ורופאים.

אם הנכם רוצים ללמוד עוד על ההליך ולהבין אותו יותר לעומק נא כנסו לקישור הבא

צרו עימי קשר כעת באתר או בטלפון 052-2544307 ואשמח לעזור.

 

 

 

על הכותב

דנחי דוד- יועץ גרונטולוגי מקצועי לגיל הזהב

במשך 20 השנים האחרונות, דנחי דוד, מלווה, מייעץ ומנחה קשישים ובני משפחותיהם בנקודה הקריטית ביותר בחייהם. דוד מומחה באיתור בתי אבות או דיור מוגן בהתאמה מדוייקת ואישית לקשיש ולמשפחתו להמשך קריאה…
דילוג לתוכן