דיור מוגן ושומרי הזיכרונות חלק ז'

מאחר שזמן לרוב לא חסר, ניתן להקדיש אותו תרגול יוצי שאת השפעתו החיובית מרגישים מיד. לאחר שמתרגלים נשימות או מדיטציה, מרגישים שרמות המתח בגוף יורדות, תחושת ההקלה מאד נעימה. אחד מתרגילי הנשימה שהפשוטים ביותר הוא לנשוף נשיפות ארוכות פי שניים ממשך השאיפה. זאת אומרת, אם משך השאיפה הוא ארבע שניות, אזי משך הנשיפה יהיה שמונה שניות. לא צריך שעוני עצר למשימה פשוטה זאת, כל מה שצריך זה כיסא נוח, קצת שקט, לעצום את העיניים ולספור בלב. התחילו עם חמש דקות ביום בשעה קבועה- כמו מקלחת שעושים בכל יום, רק שפה זוהי מקלחת לתודעה שלנו ולמצבי הרוח. לאחר שבוע ניתן להתקדם לעשר דקות ביום ואף יותר. כל המרבה הרי זה משובח.

עצירות- אם יש תופעה סימבולית לגיל המבוגר הרי היא העצירות. כחלק מחוסר ביין (yin), האנרגיה המקררת והמזינה נוזלים בגוף לפי התפיסה הסינית. גם המעיים לא מוזנים בנוזלים ונוצרת בעיה של זרימה פחות חלקה במעי. קשישים רבים נוטים לקחת תרופות משלשלות כדי להקל על הבעיה, אבל הדבר יוצר עצלנות של השרירים ותלות בתרופות המשלשלות. ברופאה הסינית ילכו על תרופות מזינות ולא מרוקנות, אלא אם יש בעיה אקוטית. הדבר היעיל ביותר הוא צריכה גבוהה של ירקות ופירות, ובמיוחד כאלו אשר נחשבים למקלי יציאות: פפאיה, תפוחי עץ,סלק, תאנים, זרעים למיניהם, קישואים, ירקות עליים, אגסים, אננס. יש להקפיד על שתייה ממספקת. חולשה של רצפת האגן ובריחת שתן אצל נשים, ומצד שני דלקת בערמונית אצל גברים, גורמות לרבים לא לשתות מספיק, דבר שמחמיר את החוסר היין. המעיים אוהבים שהגוף נמצא בתנועה. חלק מתנועת הגוף היומיומית והנשימה העמוקה עוזרים לעיסוי של המעי ולדחיפת הצואה אל היציאה.

לא-ג'ונג, פסיכולוגיה בודהיסטית

מעבר לבעיות הפיזיות יש גם בעיות רגשיות. "אני מרגישה כמו ירושה מהלכת, " אמרה לי מטופלת אחת. מטופלת אחרת מספרת על הקשיים בעזרה לכל הילדים והכאב שהיא חשה כשהיא רואה אותם מתמודדים עם בעיותיהם. ההתמודדות עם בן זוג ההולך ודועך מול העיניים היא קשה ביות- בן הזוג הבריא צריך להישאר חזק יותר מתמיד, והוא נכנס לסוג לש כלא בבית, כאשר אל זמנו הוא צריך להקדש לבן זוגו. דבר גורם למתח רב, גם כאשר התסכול שמרגיש אותו אחד שהמוות קרב אליו יוצא על בן הזוג ה טפל.

המשך המאמר בשבוע הבא

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin