הגיל המבוגר ושומרי הזיכרונות חלק ה'

הטיפול הזה בגילו המתקדם מתיש אותו. הוא מגיע אלי, נשכב על המיטה וכבר רואים על פניו את השלווה. אני לפעמים צוחק ואומר שהייתי צריך לפתוח סטארט-אפ של מרפאות מנוחה. באים לשעתיים, נחים ויוציאם. מקבלים מיטה נעימה מוסיקה טובה וזהו, יוצאים שוב לעולם הגדול.

אחת הבעיות המרכזיות של מטופלים היום שאין הם מספיק שעות שינה. חוסר שינה אצל קשישים נגרם מטרדות רבות מדי וגם מהתדלדלות של אנרגיה מעגנת ומזינה, הסינים יקראו לה יין (yin), או, כמו בסיפור הקודם, עקב טיפול בבן זוג שדורש תשומת לב 24 שעות ביממה. גם המטפל הזר לא יכול להיות ערני 24 שעות בימימה. עלינו להבין שזמן המנוחה של כל אחד מאתנו הכרחי כדי לאגור כוחות, במיוחד כאשר צריך להמשיך לטפל בבן הזוג.

לטיפול בבעיות שינה מטפלים ברפואה סינית ונטורופתים יכולים להמליץ על צמחי מרפא מרגיעים אשר עוזרים לשינה טובה יותר, כמו הסכיזנדרה.

המלצה נוספת לטיפול בדיכאון היא כלב. אולי כשסיני ממליץ לכם על כלב, הכוונה  לנקניקיה או לשיפוד, אבל כלב המכשכש בזנב כשהוא שמח לקראתנו, הוא תשובה נפלאה לתחושה של קשישים רבים שמרגישים שאין אף אחד שמחכה להם.

סיבות לדיכאון יכולות לנבוע גם מתזונה לוקה בחסר. חוסר בשומנים מסוימים יכול להוביל להפרעות נוירולוגיות ופסיכולוגיות. צריך לוודא תזונה נאותה: אוכל מגוון, צבעוני, עם תוספות כמו אגוזים ופירות יבשים. יש נטייה עם הגיל המבוגר להפחית משמעותית את כמות המזון שאוכלים. דבר זה מובן, במיוחד כשרוב היום לא פעילים פיזית, אז כמות האנרגיה הנדרשת היא אכן פחותה. אני הייתי ממליץ בכל מקרה על קומפלקס אומגה (שומנים חיוניים) וכן על קופמפלקס ויטמינים לגיל המבוגר.

כאבי פרקים- אנו מכונה נפלאה ומופלאה. כלי רכב לא נוסעים על הכביש יותר מעשרים שנה בממוצע. אחר 30  שנה מכונית כבר מקבלת את הטייטל המכובד של "רכב אספנים". אני בן 35 ועדיין מרגיש בשיא כוחי. אנשים לא שורקים לי ברחוב ואמרים בתדהמה "איך הדבר הזה עדיין זז"? המכונה החכמה הזאת יכולה להגיע לעשרות שנים ועדיין לתפקד לא רע. הסוד שמור בהבנה של ,דרך האמצע", שבנויה משמירה על כושר ותנועה במשך כל החיים ומצד שני מאי שימוש יתר במפרקים ושחיקה שלהם. משחקי כדור מסוכנים מאוד למפרקים ויש להימנע מהם בגילאים מקדמים ולנסות לשמור על כושר דרך תנועות צפויות למערכת שלא יפגעו בנתיב הקבוע של הסחוס במפרק.

המשך המאמר בשבוע הבא

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin