המבוגר ושומרי הזיכרונות חלק ב'

הנתונים שבידיו של ד"ר סינוף די מדאיגים? עד גיל 65 מדובר ב-5% מהאוכלוסייה שסובלים מדמנציה. מגיל 85 שיעור החולים עולה ומגיע ל-30% עד 40$. למרות שהנתונים בגילים הצעירים הם לכאורה לא מדאיגים, הוא מציין שנראית ירידה בגילם של החולים. הסיבה לכך עדיין אינה ידועה מפני שעדיין לא נעשו מספיק מחקרים בתחום. ייתכן שהירידה בגיל לכאורה נובעת ממודעות רבה יותר לנושא. בשל כך ד"ר סינוף ממליץ לא לחכות אם מרגישים שמשהו לא בסדר. "אם תופסים את זה בשלב של ירידה קוגניטיבית קלה, יש סיכוי שנוכל לעזור." הוא לא מגביל את גיל המטפלים במרפאתו.

מהם ההבדלים העיקריים בין דמנציה להפרעה קוגניטיבית קלה?

ההבדל הבלט ביניהן הוא עוצמת השכחה, אבל יותר מזה- אנשים עם הפרעה קוגניטיבית קלה עדיין מתפקדים. רבים מהם עובדים ופעילים חברתית, אבל הם מרגישים שמשהו לא בסדר. הטיפול התרופתי מוטלת בספק, אבל רוב האנשים משתמשים בתרופות כדי לנסות להאט את התפתחות הדמנציה. במרפאה שמנהל ד"ר סינוף מקיימים סדנאות לשיפור הזיכרון ולשיפורו ובה מספקים כלים להתמודדות עם הירידה בזיכרון. "הלהיט החדש," הוא אומר, "זה קואצ'ינ'ג למוח." ישנן כמה טקטיקות שניתן להיעזר בהן על מנת לשפר את יכולת הזכירה. אם למשל מוסרים לאדם מספר טלפון שאינו רוצה לאבד, הוא יכול כמובן לרשום אותו, אבל אם אין איך לעשות זאת, אפשר לחזור על המספר בקול רם וכך על ידי עירוב הדיבור והשמיעה בתהליך הנתונים נטמאים טוב יותר בזיכרון. ומה עוד? "פעילות גופנית זה דבר נהדר, אבל הרבה פעמים מה שאנו עושים זה 'הליכה אוטומטית'," אומר ד"ר סינוף. "אנו מבקשים לעשות תרגול ולשים לב למה שרואים בדרך, לקחת אבן ולהעביר אותה מקום, לזכור שם של רחוב, לבצע משימות. הליכה עם משימות משפרת טוב יותר את היכולת לזכור."

יש תחלואה נלווית שאופיינית לפגיעה בזיכרון?

הרבה פעמים נלוות לה הפרעות נפשיות- לחץ נפשי, חרדה ובעתיד חלק מפתחים דיכאון. קיים מרכיב נוירואנטומי אבל פיתוח הדיכאון הוא יותר תגובתי.

איך אפשר לצמצם את הסיכון?

יש דברים יכולים אולי לשפר? פעילות פיזית בכל מיני צורות משפרת את זרימת הדם למוח ואת היכולת להגיע לחשיבה. חשוב להמשיך בפעילות אינטלקטואלית, כמו הצגות, קונצרטים ולמידת שפה חדשה, מה שנחשב למועיל במיוחד. כדאי להשתתף במשחקים כמו ברידג' ופתירת תשבצים. לגבי תזונה, יש שאלה איזו תזונה בדיוק, אף אחד לא בטוח.

המשך המאמר בשבוע הבא

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin