רפואה נפשית לקשישים באמצעות צחוק קחו את הצחוק ברצינות חלק ג'

בשנת 1995 החליט ד"ר מאדן קטיה, רופא מערבי שגר בהודו, לכתוב מאמר שכותרתו "הצחוק התרופה הטובה ביותר". להפתעתו גילה כי ישנם מחקרים רבים שמאששים את העבודה כי "הצחוק יפה לבריאות ולנפש ,ולמרות זאת מעטים להשתמש בצחוק בחיי היום יום באופן מודע. הוא החליט ליישם את הרעיון של צחוק ללא סיבה.

בפארק במומבאי התחילה תנועת היוגה צחוק, שהחזון שלה הוא צחוק ללא סיבה למען בריאות טובה. כיום קיימים למעלה מ- 6,000 מועדוני צחוק בעולם, וגם בישראל, המופעלים בהתנדבות על ידי מנחים מוסמכים ופתוחים לקהל הרחב

חוכמה עתיקה ומחויכת

בתנ"ך מוזכר צחוקם של אברהם ושרה כאשר אלוקים מודיע להם שיוולד להם בן: "ונפל אברהם וצחק ואמר הלבן מאה שנים יוולד…" (בראשית, י"ז, י"ז,). "ושרה צחקה  בקרבה לאמר לאחר שהעדנה היתה לי ובעלי זקן" (בראשית ט"ו, יב).

ביהדות חוגגים את חג הפורים, מתחפשים, שמחים וצחוקים ככתוב "מצווה להיות בשמחה."

בתרבויות עתיקות נהגו לערוך פסטיבלים של צחוק כדי לזרז ריפוי של חולים. בני השבט היו מתכנסים במעגל סביב האדם החולה, רקדו וצחקו עד אשר החולה החלים. אנרגיית הצחוק משחררת ומשפיעה על הרגש, הגוף, הרוח והנפש.

בשנים האחרונות בעקבות התעוררות המודעות על חשיבות הצחוק "נולדו" מקצועות חדשים: ליצנים רפואיים- בדרנים וליצנים שמסתובבים בבתי חולים, ובמחלקות הילדים בפרט, מצחיקים ומשעשעים את החולים מתוך מטרה להסיח את דעתם מהמחלה ולהחזיר תקווה ואור לעיניים. ד"ר האנטר פאצץ' אדמאס מוכר כאבי הליצנות הרפואית.

תעשיית הבידור- אנשים רבים נוהרים לסרטים והצגות קומיים רבים שהופקו בשנים האחרונות, בנוסף למופעי סטנד אפ רבים שבהם העומדים על הבמה מספרים בדיחות ומקרים משעשעים והקהל צוחק ונהנה.

סדנאות יוגה צחוק- זוהי פעילות מובנית ומשעשעת מאוד של מפגשים חווייתיים קבוצתיים המשלבת הסברים קצרים על שיכטת היוגה צחוק, תרגיל צחק יזון והרפיה. המשתתפים מדווחים כי הם לאחר הפעילות הם מרגישים משוחררים, רגועים, שלווים ומתפקדים טוב יותר. השינה טובה יותר והתחושה הכללית היא של בריאות משופרת.

המשך המאמר בשבוע הבא

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin