קחו את הצחוק ברצינות חלק א'

"אדם הולך בעיר ושהיא לשו והיא זרה לו והוא שותק והעולם כולו שותק לפתע בדיוק מולו תינוקת התחייכה לו והאדם צוחק והעולם כולו צוחק…" (לאה נאור)

"הצחוק יפה לבריאות והוא התרופה הטובה ביותר.." מסתבר שכולנו מסכימים עם קביעה זו. בשנים האחרונות גוברת המודעות לקסם הצחוק. דומה שבכל מקום מעודדים אותנו לצחוק וליהנות. ילדים צוחקים ללא סיבה, משתובבים, שמחים ומשחקים. ואולם, במהלך התבגרותנו, הופך הצחוק להיות נדיר יותר ויותר בחיינו. החברה והתרבות מלמדים אותנו שכדי לצחוק "צריכה להיות סיבה," והצחוק פוחת משמעותית.

השינויים שעוברים עלינו בגיל הזהב הם תהליך הדרגתי. לאחר שנים של עבודה במסגרת קבועה- כשיוצאים בבוקר לעבודה וחוזרים בערב, חוגים, משפחה, בית- המסגרת משתנה. אנו יוצאים לפנסיה. לפתע יש הון זמן פנוי, ואנו עלולים למצוא את עצמנו ללא תעסוקה וללא מטרה, כאשר כל אחד מבני המשפחה הולך לעיסוקיו ואנו נותרים בבדידות. רבים האנשים שיוצאים לפנסיה מתכננים לנסוע, לבלות, ליהנות, ללמוד, לנוח… ואכן המסגרת משתנה. שינוי לפעמים מפחיד גם אם הוא רצוי, ולעיתים זקוקים לתמיכה כדי להתמודד איתו.

שינויים נוספים חלים בחיינו כאשר אנו נפרדים מחברים קרובים שהיינו איתם כל ימי חיינו, וכשהם הולכים לעולמם, אנו נותרים לפעמים ללא חברים. לעיתים עלינו להתמודד עם מחלות או עם בני זוג שזקוקים לתמיכה, מוות של אדם קרוב, בני משפחה וילדים שעסוקים בעולמם ותדירות הביקורים שלהם נמוכה, ושוב עולה הבדידות.

כאן בא הצחוק ככלי משחרר ותומך. בעזרתו נוכל להסתכל על מצבנו בעיניים הומוריסטיות, לקבל את המצב בהקלה, וההתמודדות עם היומיום ועם השינוי הופכת להיות מהנה. דווקא עכשיו זה הזמן לשלוף את "הכלי" שנולדנו איתו: החיוך והצחוק. זהו כלי זול, חסכוני, חברותי, זמין, שיתרונותיו רבים מאוד. בהשפעת הצחוק מפלס האושר עולה, רגשות והרגשות חיוביים כמו תקווה, שמחה, אושר, אוטימיות, רצון לחיות מתגברים. ההקלה על הגוף המוח והרוח משמעותית. ההתמודדות שלנו כמבוגרים, עם קשיי היום יום קלה יותר כאשר אנחנו בוחרים להחזיר את הצחוק לחיינו, להתבונן בחיים מבעד למשקפיים ורודים ואופטימיים.

שיפור רב חל בחיינו כאשר אנו מודעים להשפעת הצחוק ומכניסים אותו באופן מודע לחיינו. הכעס, הרוגז והמתח מתפוגגים, ההתבוננות הבסיסית שלנו בחוויות ובאירועים בחיי היום יום הופכת להיות שונה, קלילה ונימה. התנסויותינו, גם הקשות ביותר, הופכות לקלות יותר עבורנו. לפתע פתאום החיים הופכים להיות נעימים יותר וכדור הארץ מקום טוב לחיות ולהיות בו.

המשך המאמר בשבוע הבא

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin