בגיל הזהב סוף סוף מבינים את עצם הענין חלק ב'

 אז למה זה קורה, בעצם?

עצם היא רקמה שנמצאת במהלך כל חיינו בתהליכי בניה ופירוק. עם זאת, בגיל מסוים, תהלים הפירוק של העצם מתחיל לגבור על תהליך הבנייה. תהליך זה מתעצם עם הגיל, ואצל האישה מתגבר גם אחרי הפסקת הווסת. בתהליכי הפירוק והבנייה מעורבים חומרים רבים, ביניהם הורמונים שונים וסידן. הסידן עצמו חיוני ביותר לחיזוק העצם ולרוב מגיע ממזון עתיר בסידן כגון מוצרי חלב. חומר נוסף משמעותי בבניית העצם הוא ויטמין D. ויטמין זה הוא חומר שנוצר בגופנו כתוצאה מחשיפה לקרינה אולטרא סגולה מהשמה והא חיוני לספיגת הסידן ממערכת העיכול.

חסר בשני החומרים האלו שכיח ביותר והוא גורם מהותי לפגיעה במבנה העצם ולהיחלשותה. ניתן לאבחן אוסטיאופורוזיס על ידי בדיקת צפיפות עצם. חשוב לדעת כי לבדיקה זו, כמו לכל בדיקה אחר, יש מגבלות טכניות ולכן אינה יכולה לשמש מדד בלעדי לאבחון. כאמור, שבר במיקום אופייני שהוא תוצאה של פגיעת טראומה מינימאלית (כגון נפילה) "מספק" אחנה כמעט וודאית של אוסטיאופורוזיס.

הבדיקה של צפיפות העצם מבוצעת במקומות רבים באר. ונמצאת בסל הבריאות: עבור נשים- מגיל 60, ועברו גברים- מגיל 70. כמו כן, לאנשים בקבוצות סיכון שונות שהוזכרו לעיל (כגון חולים העושים שימוש יומיומי בתרופות נוגדות דלקת המכילות סטרואידים).

עלות הבדיקה אינה גבוהה (בין 100 ל-150 ₪, תלוי בקופה ובביטוח הקיים) וניתן לבצע אותה גם במימון עצמי. חשוב לבצע את הבדיקה רק אם הומלצה על ידי הרופא, או אם הנבדק נמצא באחת מאותן קבוצות סיכון שצוינו.

התוצאות המתקבלות מהבדיקה, שהיא מעין צילום שאורך מספר דקות, מחלקות את מצב העצם לשלוש קבוצות: צפיפות עצם תקינה, אוטואופניה (מיעוט עצם), אוסטיאופורוזיס- מיעוט עצם חולני.

בדיקות נוספות שמסייעות לאבן את מאזן הסידן אך לא תורמות להגדרה של המטופל כלוקה באוסטיאופורוזיס הן בדיקות דם ושתן לווידוא רמת סידן תקינה, ויטמין D, הורמונים ועוד.

טיפול ומניעה

ניתן לטפל באוסטיאופורוזיס במספר דרכים והן משלימות זו את זו:

אספקה סדירה וטובה של "אוכל לעצם" הכוונה היא לספק לעצם את חומרי הבנייה שלהם היא זקוקה- סידן וויטמין D. שני אלו יכולים להגיע ממזון (מוצרי חלב, מוצרי שומשום כמו טחינה וחלבה, שקדים וסרדינים), או כתוספי מזון שאינם מחייבים מרשם רופא. עם זאת, חשוב להיוועץ ברופא לפני נטילתם על מנת שלא לקבל עודף משני התכשירים האלה.

חשיפה נבונה לשמש– מסייעת בייצור ובבניית מאגרי ויטמין D בגוף. חשוב להקפיד על כללי חשיפה נכונים בכדי למנוע פגעים אחרים.

טיפול תרופתי- מתן תרופות שמשנות את מאזן פירוק ובניית העצם והוכחו כמונעות שברים. תרופות אלו מחייבות מרשם רופא.

 הקפדה על ביצוע פעילות גופנית- פעילות גופנית כשלעצמה היא גורם מסייע נוסף בחיזוק העצם, אך חשוב מזה- היא מחזקת את שרירי הגוף באופן כזה שהנפילה, את תתרחש, תהיה "נכונה" והסיכון לשבר יפחת.

שימוש באמצעי עזר שימנעו נפילות והתאמת סביבת המגורים של האדם– לדוגמא, מקל עזר (רצוי בעל שלוש רגליים), או אפילו סילוק שיח מדרכו של הקשיש, יכולים למנוע מעידה ואף להציל את חייו.

חשוב להבין כי מניעה של המחלה על ידי קיום פעילות גופנית סדירה, חשיפה מבוקרת לשמש והקפדה על תזונה המכילה סידן המסייע לבניית העצם, הם הדרכים הפשוטות להימנע מאוסטיאופורוזיס ולכן המומלצות ביותר, בגיל המתקדם- הימנעות מנפילות אף היא יכולה להיות משמעותית ולכן יש להקפיד על סביבה בטוחה עבור אנשים מבוגרים.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin