שיפורים תזונתיים בקשישים בעונת המעבר חלק ז'

פינה כזו מאפשרת שליטה על הזיכרון הפרוספקטיבי, שהוא זיכרון הפעולות שאמורים לבצע בעתיד. כדאי לדאוג למשטחי רשימות במקומות מרכזיים בבית, כמו פנקס ועפרון ליד הטלפון או לוח שעם שעליו נתן לנעוץ פתקי תזכורת. בנוסף, רצוי לתלות במקום בולט יומן חודשי כדי לציין מהן הפעולות הצפויות במשך החודש. דרך הרישום יש חזרה על המידע, ארגונו וקליטתו בכמה חושים.

בחלק מהמקרים לא מדובר בשינויים גדולים בבית, אלא בהתאמת ריהוט, בהתקנת אביזרים, בשינוי שטח עבודה, בהתקנת אמצעי בטיחות, דאגה לאמצעי תקשורת וקריאה לעזרה בעת מצוקה. הכל לפי מגבלות האדם ולמה שהוא זקוק. התייחסות אל הסביבה הפיזית- הכניסה, מדרגות ומעלית, דרכי גישה לפני הבית, חדר האמבטיה, שירותים, אפשרות לניידות לפי הצורך (כיסא גלגלים גדול, כיסא שירותים קטן, הליכון) חדר שינה, גודל הפתחים בדירה ואפשרויות התמרון. גם אזור מהטבח שמשמש מרכז פעילות יומית צריך להיות מסודר, נוח ובטוח לשימוש. מצב הדירה יקבע מה יהיו עלויות התאמתה לצרכים המשתנים. ישנן התאמות זולות יחסית כמו התקנת ידיות הישענות באמבטיה ובשירותים, לחצן מצוקה, ארחים נגד החלקה ורכישת גופי תאורה ייעודיים. שינויים כמו הרחבת פתחים, התקנת תריסים חשמליים והנמכת משטח העבודה במטבח יעלו יותר. תוכלו לקרוא על כל אלה בהרחה בכתבה "להרגיש בבית כמו בבית".

אחד הפתרונות להמשך השהות בבית לאחר ירידה בתפקוד הפיזי או המנטלי, הוא הכנסת מטפל לבית המטופל במהלך שעות היום או הלילה ולעיתים גם לכל שעות היממה. פתרון נוח למסגרת הטיפול של כל שעות היממה, בתקציב אפשרי וסביר, הוא מטפל שמגיע לישראל ממדינה זרה. הליך העסקה כזה דורש הכנה של כמה נושאים: קביעת הזכאות לקבלת היתר להעסיק עובדים זרים- ניתנת על ידי שירות התעסוקה (משרד העבודה והרווחה) ונקבעת לאחר מילוי טפסי בקשה מתאימים. הטפסים נבדקים בוועדת רופאים, והזכאות נקבעת על פי קריטריונים תפקודיים (הלבשה, התמצאות, ניידות, רחצה ושיתוף פעולה) ומנטליים. הרישיון שניתן מוגבל בזמן, לשנתיים, ויש להיערך ולחדשו.

בחירת המטפל נעשית בסיוע חברות שיש להן רישיון להעסקת כוח אדם והיתר להבאת עובדים זרים, הניתנים על ידי רשויות משרד העבודה והרווחה. החברות מאתרות עובדים טרם הגעתם לארץ ומלוות את המטופל ומשפחתו במהלך תקופת העסקה.

המשך המאמר בשבוע הבא

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin