מהי עונת המעבר חלק ו'

גובה הפיקדון משתנה לפי גודל הדירה ומיקומה ויכול להגיע גם לסכום של בין 150,000 ל200,00 דולר לדירת שני חדרים.

אפשרויות תשלום אחרות הן תשלום דמי כניסה או שכר דירה חודשי. אפשרויות אלו מיועדות לדיירים שיש להם קושי לשלם סכום גדול בת אחת כדמי פיקדון.

אוהבים להיות בבית

מול האופציות של דיור מוגן ובית אבות קיימת האפשרות של הישארות בבית. בחירה זו נוגעת בעיקר לגמלאים שנחשבים עצמאיים או לכאלו שלא רוצים לעזוב את סביבתם הטבעית ומעדיפים להעסיק מטפל.

יש יתרונות רבים בבחירה בהישארות בבית על פני עזיבה למוסד כלשהו:

ההישארות היא במקום הישן והטוב, בסביבה המוכרת, אם זה עם השכנים המוכרים והמרחב החיצוני המוכר. קשישים שיש להם משפחות באזור או חברים טובים, יכולים ליהנות מתמיכתם ובכך גם להפיג תחושת בדידות שיכולה להופיע לעיתים. כמו כן, הקשיש שנשאר בבית הוא אדון לעצמו, כאשר האפשרויות לפעילויות תרבות הם לפי בחירה אישית. כשנשארים בבית יש צורך מתמיד בפעילות כמו הליכה לעירייה, לבנק, לסידורים- דבר שעושה, לפחות לחלק מהאנשים,  טוב גם לגוף וגם לנפש. קיים בנוסף, אפשר להישאר עם כל החפצים האישיים, בלי צורך להכריע מה לקחת ומה להשאיר מאחור.

כשההחלטה היא להישאר בבית, חשוב לקחת בחשבון שיש צורך לארגן אותו מחדש, שיהיה בטיחותי ונוח ככל האפשר עבור המבוגר. לכל אדם נדרשת התארגנות אחרת, תלוי במצבו הגופני. כדאי לשים דגש על כמה נושאים: יכולות הזכירה והלמידה בכל גיל מושפעות מהסביבות הפיזיות והחברתיות ונמצאת באינטראקציה מתמדת עמן. בעיקר בגיל המבוגר, סביבת זכירה נכונה עשויה לפצות על שינויים גיליים החלים בתפקוד הזיכרון, כמו התמעטות במשאבים אנרגטיים וירידה בתהליכים של עיבוד מידע.

תכנון הבית "כסביבת זכירה", משתמש בעקרונות קוגניטיביים שונים, כמו ארגון המרחב, ארגון המידע במרחב, יצירת רמזי שליפה, הבלטת המידע הרלבנטי והתקנת עזרים חיצוניים. באופן כללי סביבה מאורגנת היא סביבה שקל לנו יותר לזכור בה. הקפדה על סדר והחזרת חפצים למקומם הרגיל, יחסכו חיפושים מיותרים ועוגמת נפש. על ידי תכנון מקומות קבועים לחפצים כמו: מפתחות, משקפיים ותרופות. אלה הם חפצים שמשתמשים בהם באופן אוטומטי, ולכן קשה יותר להיזכר היכן הם הונחו.

אפשר לבנות "פינת זכירה" עבור דברים שעדיין לא הושלם בהם הטיפול. כמו מכתבים שצריך לענות עליהם או חשבונות שצריך לשלם.

המשך המאמר בשבוע הבא

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin