טיפול בבתי אבות בעונת המעבר חלק ד'

בתים לדיור מוגן פועלים בשלושה מגזרים:

המגזר הפרטי– מפעיל 35% מכלל יחידות הדיור שעומדות בסטנדרטים גבוהים של איכות השירות ומשום כך מחירן יקר ויש צורך ברוב המקרים בתשלום דמי פיקדון או דמי כניסה גבוהים.

המגזר הציבורי– חברות הדיור הציבורי שמפעילות כ-30% מיחידות הדיור בארץ ורמתן הכללית, כמו גם המחיר הנדרש, נמוכה יותר מזו של המקומות הפרטיים.

בתי דיור אלה מיעודים לזכאי משרד השיכון בלבד. ההפניה אליהם נעשית על ידי פניה לעובדים הסוציאליים בלשכת הרווחה השכונתית, או על ידי משרד הקליטה במקרה של עולים חדשים.

המגזר ההתנדבותי (ארגונים ועמותות)– מפעיל כ-35% מכלל יחידות הדיור בארץ וגם כאן נדרשים דמי כניסה.

בחלק מהמקרים ישנם מוסדות על בסיס השתייכות ארגונית כמו "משען" לחברי הסתדרות. היתרון הגדול של מסגרת זו הוא היותה בטוחה ומוגנת מפני זרים, תוך מתן פרטיות ועצמאות מרבית לדייר. דיון מוגן מתאים לאנשים עצמאיים המעוניינים בחיים בסביבה בטוחה ונוחה, כשכל אפשרויות בילוי הזמן הפנוי נמצאות באותו מתחם או שיש הסעות למרכזי הבילוי והקניות ממרכז הדיור עצמו.

כמו כן, דיירים בדיור מוגן יכולים להשתתף בפעילויות חברתיות במוסד עצמו או לארח בדירתם אורחים, ומבחינה מסוימת אורח החיים הקודם כמעט ואינו משתנה פרט להוצאות הכלכליות שגבוהות בהרבה ממה שהיו קודם.

איך בוחרים בית דיור מוגן? אברהם אלון, מומחה לאיכות חיים בגיל השלישי ויועץ שיווקי לבית הדיור המוגן "בית שבעה כוכבים", מציע את המודל שלו.

"עשרת הדיברות" לבחירת דיור מוגן:

בחנו את גודלו של המרכז– כמה יחידות דיור כלולות בו? מרכז גדול פירושו הרכב מגוון של דיירים ומעגלי היכרות רחבים. מרכז קטן פירושו יחס אישי ואינטימיות.

בדקו את מפרט המתקנים הקיימים לרשות דיירי הבית– מספרה, מכון יופי, מסעדה, בריכת שחיה, חדר כושר, אולמות אירועים, מרפאה, חדרי חוגים, שטחים ציבוריים, חניון וכדומה.

השוו את מגוון השירותים המוצעים במרכז– אילו חוגי העשרה מציע המרכז? אילו פעילויות פנאי ניתנות בו? בחנו מה כלול ב"סל"?- חשוב לבחון אילו שירותים כלולים ממילא ב"סל" שנקבע וניתנים בתמורה לתשלום חודשי, אילו כרוכים בתשלום נוסף ואילו אינם מוצעים במקום כלל.

המשך המאמר בשבוע הבא

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin