טיפול בקשיש בעונת המעבר חלק ג'

תנאי החוזה- אילו שירותים מתחייב בית האבות לספק, מה כלול במחיר, ומה הם תנאי העזיבה. גורמים נוספים קשורים לעמידתו של המקום בסטנדרטים פורמאליים הקבועים בחוק, לרבות רישיונות ממוסדות הפיקוח הרלוונטיים. כל מוסד סיעודי חייב ברישיון בר תוקף ממשרד הבריות. מוסדות המיועדים לתשושים חייבים ברישיון ממשרד הרווחה. הרישיון צריך גם להיות גלוי ומוצג במקום מרכזי במוסד.

סוגי בעלות– יש סוגים שונים של בעלויות, אבל כדאי להתרשם מכל מוסד לגופו, משום שאין יתרון לסוג בעלות כזה או אחר. יש מוסדות בבעלות ממשלתית (כמו משרד הבריאות), יש מוסדות בבעלות ציבורית, כאלו ללא כוונות רווח וגופים ציבוריים אחרים ומוסדות בבעלות פרטית.

שיקולים חומריים– מבחינת גודל המוסד, יש שמעדיפים מוסדות גדולים או מוסדות קטנים עם אווירה ביתית יותר. חשוב לבדוק גם את מספר הדיירים בחדר, ואם הדייר רשאי להוסיף חפצים אישיים ורהיטים על פי העדפותיו וטעמו. צריך לשים לב להימצאות לחצן מצוקה ליד המיטה. כמו כן, האם יש אפשרות להתקין טלפון פרטי, טלוויזיה ועוד. כמובן שחשוב לבדוק את מראהו החיצוני והפנימי של המוסד: אסתטיקה, ניקיון כללי, תחזוקה, מגוון השטחים הציבוריים, אינטימיות למשפחות, יציאה לחצר או גינה מטופחת.

שיקולים חברתיים– התאמת הדייר למוסד מבחינת שפה, יכולת לתקשר מבחינה חברתית עם יתר הדיירים ותקשורת עם הצוות המטפל, שעות ביקור, פעילות תעסוקתית, חברתית ותרבותית לאורך שעות היום.

מגוון השירותים, רמתם ואיכותם– שעות העבודה של הרופא במוסד הסיעודי, עובדים מקצועיים במגוון התחומים (מרפאים בעיסוק, עובדים סוציאליים, אחיות).

כדאי בטרם קבלת החלטה, לבקר במספר מוסדות מועדפים להתרשם מהמקום ומהצוות המקצועי שמפעיל את השירותים השונים, לשוחח עם הדיירים ולקבל מהם חוות דעת בגוף ראשון אודות איכויותיו השונות של המקום.

מישהו מגן עלייך

דיון מוגן הוא מוסד המספק יחידות דיור פרטיות שבהן הדיירים מתגוררים ומקבלים עזרה בניקיון, בקניות, בתחזוקה ועוד. חלופה זו הפכה לפופולרית מאוד בשנים האחרונות וזהו ענף כלכלי שנמצא בפריחה מתמדת. דיור מוגן הוא פתרון נוח לאנשים האוהבים חברה ומחפשים להיות עצמאיים לחלוטין, אבל עדיין להרגיש שהם חיים בתוך מסגרת תומכת ובחברה מתאימה. הדיור המוגן, כשמו כן הוא, מספק סביבה בטוחה יחסית לנוכח העלייה באלימות כלפי קשישים, אך הוא מיועד בעיקר לאוכלוסייה בעלת האמצעים.

המשך המאמר בשבוע הבא

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin