טיפול אלטרנטיבי לקשיש – עונת המעבר חלק ב'

שוש הרשקו, עוסקת בייעוץ והכוונה לבתי חולים סיעודיים, בתי אבות ודיור מוגן, מספרת: "בתקופת עבודתי במרכז גריאטרי, ראיתי מקרוב מה הוא מוסד סיעודי על צוותו, פעילותו ודרך התנהלותו. ראיתי דמעות של כאב, בצד הקלה, ראיתי חיוך בצד בכי, ובעיקר הייתי אוזן קשבת למשפחות שנאלצו או נדרשו לראשונה בחייהן למצוא סידור מוסדי לבני זוגם או להוריהם. קבלת החלטה לאשפוז הינה רגשית וטעונה ולכן אני דואגת להסביר למשפחות על "המבנה הפנימי", חיים היום יום, ניקיון החולה, העסקה, הטיפול, האוכל, הווי ובעיקר על שמירת כבוד החולה. אני חושבת שייעוץ נכון, לימוד והכרת המוסדות יש בהם להבטיח את איכות החיים הרצויה."

בתי האבות נחלקים לשני סוגים עיקריים: בתי אבות לעצמאיים– מוסדות המתאימים לקשישים הזקוקים לעזרה בחלק מהפעילות היומיומית וערוכים גם לקליטה סיעודית. השירותים שניתנים במוסדות כאלה כוללים ארוחות, השגחה רפואית,] החלפה יומית של מצעים ומגבות, כביסה אישית וטיפול אישי. נוכחות הצוות מוגברת יותר בהשוואה לצוותים בבתי דיור מוגן.

מוסדות לתשושים וסיעודיים– מוסדות המתפקדים כבתי חולים לחולים כרוניים ומתאימים למצב שבו דרושה השגחה של 24 שעות ביממה על הדייר.

בין השירותים שניתנים במוסדות כאלה: השגחה רפואית, עזרה סיעודית, ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה ועוד. מוסדות סיעודיים חייבים ברישיון ממשלתי. הכניסה לבית אבות תלויה ברמת הבירות של הקשיש- עצמאיים לחלוטין, שמסוגלים לטפל בעצמם ולהמשיך לחיות את חייהם כרצונם במסגרת בית משותף, יכולים לפנות לדיור מוגן. עצמאיים או תשושים, בעלי מוגבלויות קלות מופנים בדרך כל לבתי אבות. חולים סיעודים או תשושי נפש בכיסאות גלגלים מופנים לבית אבות סיעודי או למחלקה סיעודית בדיור המוגן. לפני קבלת החלטה על הפתרון המתאים כדאי לבחון כמה נושאים חשובים: מיקום ונגישות– בבחירת המיקום והנגישות כדאי לקחת בחשבון קרבה למקום מגורים הקודם של הזקן או למקום מגוריהם של בני משפחה וחברים. זאת כדי שיוכלו לבקרו בקלות ושלא יווצר נתק בין הזקן ובין משפחתו וסביבתו. כדאי לבדוק גם שירותי תחבורה זימנים ונוחים אל המוסד וממנו, כולל חניה, וכמובן המידה שבה סביבת המוסד מתאימה להעדפות ולרצונות של הזקן והמשפחה (מקום שקט, כפרי או מרכזי, סמוך למרכזי קניות, מוסדות דת, גן ציבורים).

יכולת כלכלית– יש לבחון את המקורות הכספיים למימון השהיה.

בחינת אפשרויות לסיוע כספי– מהמדינה, מוסדות הרווחה וכו'.

המשך המאמר בשבוע הבא

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin