קשישים ומיניות מין גיל כזה חלק ג'

בגיל השלישי עלולות להופיע תופעות כגון פגיעה ביכולת המנטלית, בהיחלשות מערכת החיסון והאטה בחילוף החומרים ובאנרגיית הגוף, הידלדלות של העור והופעת קמטים, פגיעה באיכות השינה (חוסר יכולת להירדם) ועוד. לכל אלו, כאמור, עלולה להיות תרומה ניכרת לשינויים בהרגלים המיניים.

השפעה נוספת על השינוי בחיי המין יכולה להיות גם לעניין הזוגיות. כפי שהוזכר, גם לתפיסות החברתיות יש משקל על קיום יחסים איטימיים בגיל השלישי. רבים מהאנשים בגילאי 60 ומעלה לא זכו בהכרח לחינוך מיני מסודר ופתוח כי שניתן היום. חוסר הידע בנושא יוצר מצב של בורות בתחומים מסוימים אך גם של רתיעה מלשאול שאלות גם אם מדובר בגורם מקצועי. ישנם מבוגרים השבויים באמונה שאינם זקוקים עוד לקשר מיני, או כי אינם יכולים ליהנות ממין בהגיעם לגיל מסוים. במידה שהדבר מתקיים במקביל לחוויות מיניות כושלות כתוצאה מבעיות פיזיות כלשהן, הדבר יוצר נסיגה מפעילות המינית לחלוטין.

אז מה עושים?

על מנת להאט תופעות של הזדקנות או ניוון ולעכבן, נתן לנקוט במספר פעולות המפחיתות את הסיכויים להופעתן של מחלות ניווניות שעשויות גם להאריך תוחלת החיים כגון: הימנעות מעישון ומעודף משקל, עיסוק בפעילות גופנית ותזונה עשירה בסוכרים ובשומנים מהחי ועוד.

כיום קיימים פתרונות טכנולוגיים, תרופתיים וטיפוליים וישנה מודעות רבה יותר יחסית לתופעות של גיל המעבר, הגיל מהוגר ולכן גם להתייחסות אליו גם בהקשר המיני. ישנם מבוגרים וקשישים המקיימים פעילות מינית וחווים הנאה רבה מכך ואם הבעיה היא בעיקרה פיזיולוגית אזי פגישה עם איש מקצוע יכולה להוות פתרון פשוט ביותר. אחד הדברים החשובים הוא קודם כל לדבר על זה. שבירת קשר השתיקה בנושא תאפשר לאנשים בגיל המבוגר להתגבר על עקבות רגשיות ולקבל ייעוץ מקצועי. המטרה העיקרית היא לסייע בשיפור איכות החיים הארוכים שלהם אנו זוכים בימינו. חשוב להבין כי סיפוק מיני אינו רק סיפוק פיזי וגם אינו חייב להיות תלוי גיל. ביכולתנו להפיק הנאה אינטימית וגם הנאה מקרבה פיזית ללא תפקוד מיני מושלם, בהנחה כי לגיל אכן השפעות מסוימות על תפקודנו. אהבה, חיבה, איטימיות ואורגזמה אינן תלויות כלל ועיקר בזקפתו של הפין או בגמישותו ורטיבותו של נרתיק, אלא במערכת יחסים רגשית המאפשרת כבוד והבנה בין בני הזוג. גיל המעבר והגיל המבוגר הוא פרק זמן מתאים להערכות ואיזון מחודש בוגיות. התפקידים המסורתיים של האישה ושל הגבר משתנים, בד בבד עם השינויים המתקיימים גם בתרבות הפנאי, הטיפול במערכת היחסים החברתית המשפחתית ובכלל. דווקא בגקיל הזה הדבר הנכון הוא לבצע הערכה מחודשת של זוגיות קיימת על מנת למצוא תכנים חדשים המתאימים שלני בני הזוג, שיכולים לסייע בחיזוק הקשר המיני והתשוקה המינית.

המאמר באדיבות מירי קרייזמן היא מטפלת מינית מוסמכת. ד"ר רונן רוב הוא מומחה לאורולוגיה וסקסולוגיה מהמרפאה לבריאות מינית של המרכז הרפואי הלל יפה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin