לא לצעירים בלבלד – מין גיל כזה חלק ב'

מהן ההפרעות בתפקוד המיני השכיחות בגיל המבוגר והמו הטיפול בהן? החל מגילאי 50-40 אנו נתקלים במצבים בלתי נמנעים של הזדקנות גופנו. התופעות והשינויים הפיזיולוגיים העלולים להופיע בגיל המבוגר שונות ודומות בין הגברים לנשים: בהתייחס לתפקוד המיני.

אצל הגבר- עלולה להופיע פגיעה במנגנון הזקפה של איבר המין כתוצאה מהסתיידות העורקים המספקים דם לפין, או עקב מחלו מסוימות כגון סוכרת, יתר לחץ דם, מחלות לב ועוד. הזקפה יכולה להיחלש, או במקרים קיצוניים- להיעלם באופן מוחלט. במקרים אלו חשוב לבצע בירור רפואי שיכלול בדיקה גופנית, בדיקות דם ובדיקות ספציפיות לפי הצורך. בדומה, תרופות מסוימות עלולות לפגוע בזקפה ולכן חשוב לברר גם נקודה זו. "מוריד חשק" נוסף קשור לירידה ברמת הטוסטסטרון בגוף וגם בשינוי דימוי הגוף של הגבר בעיני עצמו לאורך השנים.

אצל האישה- כתוצאה משינויים הורמונליים של גיל המעבר, בעיקר עקב ירידה בהפרשת הורמון האסטרוגן, עלול להופיע יובש בנרתיק שיקשה ואף יגרום לכאב בעת קיום מגע מיני. גם בקרב גברים וגם בקרב נשים יכולה להופיע ירידה בחשק המיני, זאת עקב מצבי חולי, חרדה ודיכאון. ישנן נשים, שמסיבות שונות נאלצות לעבור ניתוח לכריתת הרחם. ניתוח מסוג זה גורם לירידה ניכרת ברמות האסטרוגן והפרוגסטרון בשל פגיעה באספקת דם לשחלות וכך גם לירידה בחשק המיני.

עניינים של תשוקה

התשוקה המינית מעסיקה נשים רבות בגיל המעבר ובגיל המבוגר. זהו נושא שנחקר רבות והממצאים אודותיו מצביעים על מספר עובדות מעניינות. כיום ברור שהתשוקה המינית נקבעת על ידי המערך ההורמונלי, אך זוהי סיבה חלקית בלבד.

בדומה, ישנה השפעה של שינוי במערכת היחסים על התשוקה המינית, אצל הגברים ואצל הנשים. בגיל המבוגר אנו מתמודדים פעמים רבות עם מוות של בן זוג וקושי במציאת בן זוג חדש או בנייה של מערכת זוגית עם בן זוג חדש, וכך גם קושי בביסוס קיום יחסים אינטימיים ומיניים מסודרים. בנוסף, זוגות הנמצאים יחד שנים נתקלים לא אחת בירידה משמעותית בתשוקה המינית. חוקרים מצאו ובדקו כי לנשים המצויות במערכת זוגית בעייתית שנים רבות, ישנה מניעה פיזית בלתי נמנעת של הגוף מלשוב למצב של פעילות מינית רגילה. לעומתן, נשים אסרטיביות מבחינה מינית, הנמצאות במערכת זוגית טובה ומאתגרת, יכולות למצוא עצמן חושקות במגע מיני כשהן נהנות ומסופקות ממנו ברמות דומות לאלה שהיו מנת חלקן בצעירותן.

המשך המאמר בשבוע הבא

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin