גם בדיור מוגן החיים הם חומר טוב חלק ב'

בשנים האחרונות, אחרי שפרשתי מעריכת הירחון "חיים אחרים", התחלתי לעבוד בשני כיוונים מקבילים: הוצאה לאור של ספרים שעוסקים בתרבות הרוחנית, וכתיבת סיפורי חיים עם אנשים. בד בבד למדתי גם לימודי אימון, ומתוך העניין האישי שלי צירפתי את שלושת הדברים האלה לסדנה שנושאת האת השם "חומר נפש", סדנה ששואבת השראה מהגישה הנרטיבית. בסדנה כותבים המשתתפים את סיפור חייהם או יותר נכון מקטעים מסיפור חייהם, ובמפגשים מקריאים חלק ממה שכתבו".

 מי הקהל שמגיע לסדנאות- האם אלה אנשים מבוגרים שרוצים להתבונן לאחור ולהשאיר מעין סיפור אוטוביוגרפי לדורות הבאים, או שמדובר באנשים שרוצים ליצור משהו?

הקהל שמגיע הוא לא בהכרח אנשים מבוגרים, כי כתיבת סיפור החיים לשיטתי היא לא לשם סיכום, אלא לשם התבוננות ופתיחה מחדש של מרחב האפשרויות ושל האופקים שאנחנו רואים לעצמנו. וכך הדברים גם מוצגים. המשתתפים באים לסדנה בהכרה מלאה שמעניין אותם להתבונן על עצמם ועל חייהם בשביל עצמם. תוצרי הלוואי בהחלט יכולים להיות יומן אוטוביוגרפי או יצירה ספרותית, כי חלק מהמשתתפים בעלי כשרון כתיבה נפלא ואוהבים לכתוב. אבל חשוב לציין שהדגש אינו על הכתיבה כאמנות, אלא על כתיבה כאמצעי להתבוננות.

 מה הערך של האינטראקציה הקבוצתית במפגשים? היא לא גורמת לאנשים להתכנס לכיווני יצירה מצומצמים מכפי שהיו יכולים להיות

 אם יצרו לבד?

מכיוון שלא מדובר כאן בעבודת כתיבה או באמנות לשם האמנות, אלא בהתבוננות פנימה שיכולה אולי להוליד יצירה, דווקא האינטראקציה פותחת עוד ועוד נקודות מבט ומשרתת את תכליתה הראשונית של הסדנה, ומעידות על כך גם המשתתפות".

 הזיכרון מקבל צורה

חוה מספרת שהסדנה דינמית ומתפתחת לכיוונים שונים. לפני שנה התחילה לעבוד עם פרופ' עמיה ליבליך, ושיתוף הפעולה ביניהן הוליד לדבריה איכות מסוג מסוים. הסדנה המשותפת, שכוונה בהתחלה ל-12 מפגשים בלבד, רצה כבר שנה שנייה, כי המשתתפות לא מיצו עדיין את העניין שלהן בה.

גם כאן, בדומה לפעילויות רבות אחרות במגזר האלטרנטיבי, יש רוב נשי מוחץ. מה ההסבר לתופעה? "לנשים יש צורך יותר גדול לגעת בעומק הרגשי. יש חלקות עבודה: רוב ההגות נכתבת על ידי גברים, הרבה פעמים מי שמוביל קבוצות רוחניות הם גברים, אבל מי שמיישם יותר ומוכן להקדיש יותר ללימוד הן נשים", אומרת רימון.

המשך המאמר בשבוע הבא

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin