גברים משתנים בגיל הזהב חלק ב'

לשתי התופעות שהוזכרו ישנו קשר ישיר להורמון הטסטוסטרון- ההורמון הגברי. הורמון זה אחראי בין השאר על ייצור תאי זרע, על החשק המיני ועל מצב השרירים. גם מחלות כגון סרטן הערמונית קשורות ישירות להשפעתו של הטסטוסטרון על גוף הגבר, בכך שכמותו במידה זו או אחרת יכולה להשפיע על התהוותו של סרטן מסוג זה.

שינוי נוסף אצל גברים, הוא הידלדלות השרירים. גברים רבים שהיו רגילים להיות רזים כל ימי חייהם, מגלים בשלב מסוים כי פיתחו כרס קטנה, למרות שהם עדיין רזים כבימים ימיה. תופעה זו קשורה להידלדלות הפיזית של השרירים ויכולה אף היא להוות נורת אזהרה על הופעתו של "גיל המעבר". גם למרכיב הגנטי קיימת השפעה על הפיזיולוגיה הגברית. אם מישהו במשפחתו של גבר מוסים סבל מבעיות בלב, מסרטן העמונית או מחלות נוספות, רצוי לדעת זאת ולהתנהג בהתאם.

כשאתם כבר לא בני 25

אחרי גיל 50 קרוב לוודאי שגבר שלא ישנה את אורח החיים שלו, הסבירות שילקה בהתקף לב תהיה 50%. מעבר לזה, הנתונים המספריים מראים כי כל גבר שמיני יחלה בסרטן המעי הגס, כל גבר תשיעי יחלה בסרטן הערמונית ואחד מכל 25 גברים יפסיק לתפקד מינית. במצב זה ישנו רק פתרון אחד אפשרי- שינוי באורח החיים והסתגלות לאורח חיים בריא ומסודר.

האיטנסיביות של גיל 25 כבר לא מתאימה לגיל 50, ולכן ההמלצה היא להימנע מלחץ מיותר, להקפיד על פעילות גופנית מסודרת ולשמור על תזונה מאוזנת. נקיטה בפעולות אלו תעביר את הגבר המתבגר לקבוצות בעלות סיכון נמוך ללקות במחלות שונות תופעותיה. נוסף על כך, עם השמירה על הכושר הגופני והתזונה המיטבית, המצב הגופני יהיה בהכרח טוב יותר, עובדה שיכולה לשפר את חיי המין, לפחות מבחינה פיזית. בהיבטים התזונתיים, מומלצת צריכה של ויטמינים נוגדי חמצון המאפשרים ויסות של חמצן המגיע לתאים ועוזר לבנותם. כמו כן, רצוי לצרוך פחות בשר שרוף ושומן שרוף בכדי למנוע התפתחות אפשרית של סרטן המעי הגס.

בהיבטים הפיזיים, מומלץ כי כל פעילות גופנית תעשה תחת פיקוח. חשוב לזכור כי העם הגיל ישנה בלייה טבעית של שרירים שונים בגוף, ביניהם שריר הלב.לכן, רצוי לבצע בדיקה תקופתית אצל רופא מוסמך ולוודא כי הפעילות הגופנית המתבצעת מותאמת לגיל העוסק בה.

החלק הקשה בכל העניין הזה של "גיל המעבר" אצל הגברים הוא להתמיד באורח החיים הבריא והחדש. עם העלייה במודעות לחיים בריאים, רואים גברים רבים יותר שנראים מצוין גם בגילאי 40 ו-50 ודואגים לשמר זאת. עם שאת, גברים לא תמיד מודעים לשינויים בזמן, משום שהגוף עצמו מודעי עליהם לרוב באיחור, או לחילופין מכיוון שאינם רוצים להודות שנמצאים בגיל המעבר.

 המאמר באדיבות ד"ר נחום ארליך הוא מנהל המחלקה האורולוית במרכז הרפואי הלל יפה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin