בריא באמת או רק בריאות וירטואלית חלק ג'

המאמר באדיבות ד"ר דינה ראלט. ד"ר דינה ראלט PhD במדעי החיים, היא חוקרת wellness, מקדמת שרירים ורשתות מידע. בבלוג שלה באתר רשימות (il.co.notes) תוכלו למצוא כתבות נוספות בנושאי איכות חיים ובריאות.

בעידן שבו כולנו מחזיקים בבית תרופות באופן שגרתי- בין אם כאלו שניתנו לנו על ידי הרופא ובין אם שהומלצו על ידי הרוקח ברשת הפארם הקרובה- מעניין לגלות שרובנו לא בהכרח קוראים את האותיות הקטנות ובוחרים לקחת תרופות בצורה עיוורת. לתרופות ישנה השפעה חיובית ותרומה ברורה לבריאות האדם. עם זאת, גם תרופות מרשם וגם תרופות ללא מרשם אינן חסרות סכנה ויש ליטול אותן בצורה אחראית ובפיקוח מקצועי הולם. הסיבה לכך טמונה בעובדה שלתרופות רבות עלולות להיות תופעות לוואי, תגובות אלרגיות ואפשרות ליצור התנגשות עם תרופות אחרות או תוספי מזון שונים. אז מה דאי לדעת לפני שאנו נוטלים תרופה? מה השאלות שרצוי לשאול את הרופא או הרוקח? מתי כדאי לבדוק את תכולת התרופה? איך יודעים שהתרופה שברשותנו בתוקף?

שאלות שכדאי לשאול את הרוקח או את הרופא לפני נטילת התרופה

מה שם התרופה ולמה היא משמשת ממה יש להימנע בזמן נטילת התרופה? לדוגמה: מזונות מסוימים, תוספי מזון, קפאין, אלכוהול ואפילו סוגי פעילות שונים (התעמלות וכו') האם התרופה שנרשמה אינה מתנגשת עם תרופות אחרות

אילו תופעות לוואי יכולות להתרחש בזמן נטילת התרופה, ומה עושים במידה שהן מופיעות האם התרופה עלולה להשפיע על מידת הערנות או השינה

כיצד יש לנהוג במידה שהתרופה לא ניטלה כסדרה (דילוג על כדור וכו').

דברים שכדאי לדעת בזמן נטילת התרופה

במידה שנוטלים תרופה במקביל לתרופות כרוניות שונות, יש לשמור על תיעוד הולם של התרופות מבחינת מינון, זמן הנטילה והוראות נוספות. בטרם נטילת התרופה יש לקרוא את ההוראות שעליה בצורה מלאה, על מנת להימנע מטעויות במינונים וכן לצרוך את התרופה באור מלא (הדבר נכון במיוחד בטיפות עיניים ודומיהן).

אם מסיבה כלשהי לא ניתן ליטול תרופה הניתנת בטבלייה בשלמותה, יש לפנות לרוקח או לרופא למציאת פתרון חלופי, זאת מכיוון שישנן תרופות שאין שלבור את הציפוי שלהן המהווה חלק בלתי נפרד מהתרופה.

תרופה מרשם אין להפסיק ליטול ללא הוראה מפורשת של הרופא, גם אם מרגישים שיפור במצב. ישנן תרופות שהפסקה מיידית שלהן עלולה לגרום לחזרת התסמינים והמחלה (תרופות ללחץ דם או תרופות הרגעה ואנטיביוטיקה, לדוגמה). נטילה לא נכונה או הפסקה לפני הזמן יכולות ליצור עמידות של החיידק וחזרת הזיהום ביתר תוקף.

אם במהלך נטילת התרופה מופיעות תופעות לוואי או תסמינים בלתי מוכרים, יש ליצור קשר עם הרופא המטפל או עם רוקח מוסמך.

המשך המאמר בשבוע הבא

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin