בגיל המבוגר גם יש בריאות וירטואלית חלק ב'

לאתר מוזמנים כל הגולשים המבקשים לקחת חלק פעיל בפרויקט הרשת הבריאותי (סוכרת, השמנת יתר, לב, כאב, טרשת נפוצה ועוד),

למשל, בכתיבת בלוגים, בהקמת קבוצות דיון או ביוזמת פעילויות משותפות אחרות ברשת או גם מחוצה לה. מוזמנים להשתתף בהקמת האתר גם גולשים רופאים ומטפלים היכולים לתרום ל"כמוני" וגם להשתמש בנתוני האתר שיצטברו כבסיס למחקרים ולתובנות חדשות.

המידע הזמין אכן מוביל מהפכה ומשנה הרבה תפיסות מקובלות. פתאום ראינו שאפילו אושיות המדע לא כל כך איתנות כמו שחונכנו לחשוב. הצורך לקחת יותר אחריות על חיינו הולך ומתגבר, בייחוד לנוכח מצב הבריאות בחברתנו. יתרה מזאת, גם הרופאים לא תמיד זמינים בהתאם לצרכינו. לדוגמה, יותר ממחצית החולים המזריקים אינסולין לא דנים עם הרופאים המטפלים בבעיות הנלוות להזרקה. יותר מ-25% ממקרי טיפולי החירום בבית החולים יכולים להיפתר דרת הרשת, זאת על מחקר שבוצע ב-2208 במדינת ניו- יורק. אז מכל זווית נבחנת, משתלם לנו לשים לב למה שקורה. מחקר שהתפרסם בעיתון Psychological Science  אכן הראה שמעורבותו הפעילה (כמו למשל דיווח יומי) של החולה בבריאותו משפרת את מצבו הכרוני. הגולשים אכן מתחילים להעביר חלק ניכר מאחריות הבריאות לעצמם. כבר מתחילים להופיע מחקרים על רשתות הבריאות החברתיות כמו הרשת הידוע של Patientslikeme. השתתפות ברשת חברתית תומכת מגינה מדמנציה, שימוש ברשת הזמינה בכל מקום במקרי לחץ דם גבוה מכפיל את סיכויי ההצלחה לשליטה בלחץ הדם.

מעניין לראות שכ-40% מהמטופלים מפקפקים בדעת רופאיהם אם היא נוגדת את מידע האינטרנט שברשותם (עד לא מזמן זה היה מאד נדיר).

אפשר באמצעות החיפושים שלנו ללמוד גם דברים מעניינים על עצמנו. מחקר על חיפוש מידע רפואי בגוגל הראה שיש כל מיני סיבות הקשורות לחיפוש. למשל, נושא שעלה דרמטית בשכיחותו לקראת השנה החדשה, לעומת זאת נושאי רפואה למחלות היו שכיחים יותר באמצע השבוע לעומת סוף השבוע, שבו אנחנו נחים ולא ממש רוצים להתעסק בבעיות. אם אנחנו מעבירים חלק מאחריות הבריאות אלינו, אין זה פלא שגם על הגנטיקה האישית שלנו אנחנו רוצים ללמוד. מייסד חברת גוגל סרג'י ברין (המולטי-ביליונר), גילה כך את גן מחלת הפרקינסון המשותף לו ולאמו, והחליט לכתוב בלוג אישי הדם בסיכוי הגנטי שלו למחלת הפרקינסון.

נושא הרשתות החברתיות אכן גולש לכל תחומי החיים, כולנו יכולים לפזר מידע ואין ספק שנושא הפרטיות יעלה על הפרק יותר מפעם אחת. בנושאי בריאות הנושא חמור כפליים, והאמת שנכונותם של הגולשים לספק נתוני בריאות לאתרים קשורה בביטחונם במעבדי הנתונים לרשימות האתרים. גוגל, מיקרוסופט ועוד חברות החליטו לקבוע סטנדרטים לשמירה קפדנית של פרטי בריאות הגולש, אני לא בטוחה שהם יצליחו.

היום מוסיפים עוד המלצה לשני כללי הבריאות הידועים: כדי להיות בריא צריך לאכול ירקות, לעשות התעמלות ולגלוש באינטרנט.

המשך המאמר בשבוע הבא

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin