קשישים ובריאות וירטואלית חלק א'

תחומי הבריאות והרפואה לא חמקו ממהפכת האינטרנט. אתרי מידע ובעיקר רשתות חברתיות מאפשרים לנו לדעת יותר על עצמנו ועל גופנו וגם לספר לחבר'ה

מאת: ד"ר יונה ראלט

רשתות חברתיות מייצגות היום את הפעילות המתפשטת הכי מהר באינטרנט, המשתמש קובע ומשפיע- הפעילות מהירה, נוחה, ממוקדת בעניין הגולה ומאפשרת לו להשתלב, לשנות, להוסיף ולהעביר מידע על פי רצונו. יתרה מזאת, כמו שכתב ד"ר יקב הכט, חוקר תרבות דיגיטלית, ה"סולידריות הוולנטרית" מאפשרת שותפות שווה בין עמיתים גולשים וללא היררכיה. נראה שזה מאוד מתאים לנו.

אחת הסיבות להתפשטותן המהירה של הרשתות החברתיות היא שפע זרימת המידע הזמין המאיים ל"הטביע" אותנו אם לא נצליח להתאים אותו במדויק לצרכינו הפרטיים. "החוק של שירקי" רומז לזה: כדי להצליח, על הרשת להיות מושתת על מודל פשוט עד אימה, שיתאים למרב הגולשים. נראה שעבר זמנן של גישות הלימוד הוותיקות, והיום המשתמשים, יותר מאשר התוכן, מניעים את האתרים הלימודיים. הניהול ההיררכי נעשה מיותר, החלטות מתקבלות על פי הרוב, והארגון הופך לבלתי נשלט.

מחקרים חדשים מראים שהרבה תכונות מתפשטות בצורה רשתית, כך שלרשתות חברתיות יש בוודאי השלכות נוספות שלא על כולן חשבנו. לפיכך, אם נתאים לעצמנו את הרשת שלנו, הרי זה משובח, מעניין וכובש את תשומת לבנו.

נושא הבריאות הוא כמובן אחד הנושאים המרתקים אותנו ביותר ובו נתמקד כאן. בישראל, למשל,   55.2% מהציבור מתעניין בחדשות ובמאמרי בריאות, לעומת 30.8% המתעניינים בחדשות ובמאמרי ספורט. יחד עם זאת, על פי מחקר מאוניברסיטת ציריך מ-2007, הציבור לא בקיא אפילו במידע רפואי מינימלי, אז אין זה פלא שהוא עט על איפורמציה. לפעמים הגולש מגיע למידע מפחיד שאינו בהכרח רלבנטי, מה שיוצר היפוכונדרים מסוג חדש, סייברכונדריים.

גם אלינו זה מגיע, ועכשיו מוקמת בישראל "כמוני", רשת חברתית- רפואית ביוזמת פרופ' מרדכי שני. האתר (ללא כוונות רווח) מיועד לגולשים עם בעיות בריאות כרוניות המבקשים מידע ותמיכה, וכן לאלה הרוצים לקחת חלק יותר מרכזי בניהול מחלתם, תוך שיתוף פעולה חברתי עם גולשים הנמצאים במצב דומה.

המשך המאמר בשבוע הבא

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin