בין בריאות לחולי חלק ג'

זה יכול להיות סיפור של שכן מטריד ואפילו מתנכל, על כסף ש"נעלם" ונמצא, לא לפני ש"המנקה אולי לקחה?", "אבא עייף כל הזמן, הוא רק רוצה לישון", מתראים פחות עם חברים, יוצאים פחות מחוץ לבית.

סדר יום אחר

הצעות לעזרה בדרך כלל ייענו בשלילה, הסיבות יהיו שונות: "אין צורך, אנחנו מסתדרים לבד", יש לכם מספיק על הראש גם בלי לדאוג לנו" או "אימא לא אוהבת שמישהו זר מסתובב בבית." היות שמלכתחילה זהו נושא רגיש, הנטייה היא לא להתעקש מספיק בנושא העזרה אלא לחכות עד "שבאמת יהיה צריך", אלא שאז המצב כבר קשה הרבה יותר.

גילוי ומניעה קיימים גם בזקנה, וכמו בכל תחום אחר בסיעוד ורפואה, הם בעלי חשיבות רבה, במיוחד לנוכח העלייה ההולכת וגדלה בתוחלת החיים. ארגון הבריאות העולמי מגדיר בריאות לא רק כהיעדר חולי, אלא הרגשה של רווחה גופנית, נפשית וחברתית, וכיכולתו של האדם לתפקד בחברה ובסביבה ושמתאימים לו. בעיות בריאותיות האופייניות לגיל המבוגר ניתנות לזיהוי מוקדם וגם אם לא תמיד ניתן למנוע אותן, עדיין אפשר לעכב את התקדמותן ובכך לשפר לאין ערוך את איכות החיים בגיל המבוגר.

אבחון מוקדם של מחלת אלצהיימר, לדוגמא, שהיא הסוג השכיח יותר בתסמונת המכונה דמנציה (שיטיון), מאפשר מספר דברים: התחלת טיפול תרופתי שמאט את התקדמות המחלה בשלבים הראשונים שבהם הוא יעיל יותר, הדרכה לפעילות קוגנטיבית, מתן מידע והדרכת החולה ומשפחתו כיצד להתמודד עם תסמיני המחלה- זאת כאשר הסימפטומים של הדמנציה עוד אינם באים לידי ביטוי ותוך תיאום ציפיות של החולה ומשפחתו מהטיפול.

קיימת תפיסה רווחת אך מוטעית ביסודה, שהזקנה היא בעצם סוג של מחלה, ובן אדם זקן מן הסתם סביר שיהיה דמנטי ומדוכא. לא כך הם פני הדברים, קיימת זקנה נורמטיבית, שהיא בריאה ומוצלחת וזהו גם המצב השכיח יותר. בצד הזקנה הנורמטיבית, קיימים גם מצבי חולי. היות שהיום החיפוש אחר מענה מתאים לחולי נעשה פעמים רבות רק בשלבים מתקדמים, הן יכולתה של הרפואה לטפל בחולה והן יכולתה של מערכת התמיכה של החולה להתמודד עם המצב הקיים מוגבלות מאוד. זיהוי סימנים מוקדמים, אבחון נכון של מה שאכן מוגדר חולי וטיפול מתאים במקרה הצורך, יאפשרו למטופל, למשפחתו ולרפואה יכולת התמודדות ואיכות חיים טובות יותר.

המאמר באדיבות הכתבה הופיעה לראשונה בדוקטורס, הפורטל למידע רפואי ברשת.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin