הפרעות שמיעה בקשישים אתם שומעים? חלק ג'

האם שימוש במכשירים מקלקל את השמיעה?

התשובה היא לא. במחקרים רבים הוכח, כי שימוש במכשירי שמיעה, אשר הותאמו בצורה נכונה, אינו גורם להחמרת המצב השמיעתי. בין משתמשים רבים קיים חשש שמכשירי השמיעה גרמו להם לפגיעה נוספת בשמיעה. פתאום, כאשר אינם מרכיבים את המכשירים, אינם מסוגלים לתקשר כראוי עם הסביבה. הסיבה לכך טמונה בהרגל. כאשר אנחנו מתרגלים להשתמש באביזר כלשהו, הקמל על חיינו, ופתאום מפסיקים להשתמש בו, נרגיש בחסרונו, בדיוק כמו שנוריד משקפיים ולא נראה ברור כמקודם. החמרה ביכולת השמיעה עשויה לנבוע מגורמים אחרים כמו הזדקנות, מחלות, טיפולים תרופתיים, אך לא משימוש במכשירם.

תהליך התאמת המכשיר

המכשירים מחולקים לקבוצות מבנה עיקריות:

מכשירים בתוך האוזן, מכשירים מאחורי האוזן בצירוף אוזניה, מכשירים מזעריים מאחורי האוזן עם צינורית דקה (          Open Fit מכשירים מזעריים מאחורי האוזן בטכנולוגיות CRT (החדישה ביותר) אופייה ועוצמתה של הירידה בכושר השמיעה יהיו את הגורם העיקרי לבחירת צורת המכשיר. גורם נוסף הוא רפואי-מבני. לא בכל מבנה של תעלת האוזן או האפרכסת נוכל להיעזר בכל צורות המכשירים. קיימים גם אילוצים רפואיים כמו צורך מתמיד באוורור תעלת האוזן או הפרשות אשר ימנעו מאיתנו לבנות מכשיר תוך אוזני. קיימים גם גורמים תפקודיים אשר יכתיבו לנו לא מעט את בחירת צורת המכשיר. גם הצרכים היומיומיים שלנו יילקחו בחשבון בבחירה זו.

על מנת להתאים מכשיר באופן ספציפי, עליכם לתאם תור מראש ולא יאוחר מאשר שלושה חודשים לאחר ביצוע בדיקת שמיעה אחרונה. אם בידכם תוצאות של בדיקות שמיעה קודמות, הביאו אותן לפגישה עם הקלינאי. אם אתם משתמשים במשקפי קריאה חשוב לא לשכוח להביאם לכל פגישה.

לאחר בחירת סוג המכשיר תילקחנה מידות מהאוזן בעזרת סיליקון לצורך בניית המכשיר או האוזניה בהתאם לצורת האוזן. לאחר פרק זמן קצר תיפגשו שנית עם קלינאי התקשורת לצורך קבלת המכשיר והדרכה מפורטת לגבי תפעולו ותפקודו. מיום רכישת המכשיר עומדת לזכותכם תקופת ניסיון של חודש ימים. במידה ותחליטו להחזיר את מכשיר השמיעה, יוחזר לכם רוב כספכם, בהתאם למוסכם ביניכם ולבין המכון אשר סיפק לכם את המכשיר.,

אם רכשתם מכשיר שמיעה, אתם זכאים על פי חוק הבריאות להחזר כספי מסוים מטעם קופת החולים שבה אתם מבוטחים. החזר נוסף על ההחזר הבסיסי משולם על ידי הביטוחים המשלמים (שב"ן) של הקופות.

המשך המאמר בשבוע הבא

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin