בעיות שמירה בקשישים – אתם שומעים? חלק ב'

בבדיקת שמיעה אשר תעברו במכון אודיולוגי ייקבע סף השמיעה שלם. סף השמיעה הסוציאלי הוא סף השמיעה הנחוץ לקיום שיחה חברתית בלי להגביר את הקול. סף זה נמצא ב-30 דציבל. הצורך במכשיר השמיעה נקבע לפי האדם וצרכיו. אדם פעיל חברתית או מקצועית, יזדקק למכשירי שמיעה גם כאשר סף שמיעתו אינו נופל בהרבה מהסף הסוציאלי. ישנם מקרים שבהם אנשים מבקשים שיקום שמיעתי עוד לפני ששמיעתם הוגדרה כלקויה- וזאת עקב עיסוקם או צרכיהם התקשורתיים. ככל שנקדים את תהליך השיקום, נשמור על תקשורת תקינה עם הסביבה ועל איכות חיים גבוהה.

מכשיר אחד או שניים?

שאלה זו נשאלת על ידי מטופלים רבים המתייעצים עם קלינאי תקשורת, והיא נשאלת לרוב בחרדה רבה.עקב הסטיגמה השלילית הקיימת עדיין בין האנישם לגבי מכשירי שמיעה, אנשים מוכנים להסתפק בפתרון חלקי של בעיית השמיעה ולהיעזר רק במכשיר שמיעה אחד. במידה והשמיעה לקויה בשתי האוזניים, מומלץ להיעזר בשני מכשירי שמיעה. הדבר יאפשר לנו התמצאות שמיעתית במרחב, שימוש בפחות הגברה והבנת דיברו הרבה יורת טובה. עם נשווה שוב את השיקום השמיעתי לשיקום ראייתית נמצא, כי אין היום אדם אשר ירכיב מונוקול (משקף בודד). כולנו נעזרים בזוג משקפיים ואפילו לא מעלים על דעתנו פתרון אחר.

אצל אנשים רבים רווחת הדעה, שמכשירי השמיעה הם כמו משקפי קריאה: רק כאשר אנחנו במצב חברתי-סוציאלי מובהק, נרכיב את מכשיר השמיעה על אוזנינו. נגמור את הפגישה- מייד נוריד את המכשיר ונחזור לעולמנו השקט והמנותק. טעות! אם ברצוננו להישאר ערים לסובב אותנו, ליהנות מצלילי הסביבה, להיות מוזהרים על ידי קולות שקטים, עלינו להרכיב את מכשירי השמיעה במשך כל שעות הערות. שימוש רציף במכשירים שומר ומתרגל את השמיעה ומביא לניצול מרבי של שרידי השמיעה לאורך זמן. מחקרים מראים שלאורך זמן, אוזן שלא מתוגברת במכשיר שמיעה למרות שזקוקה לכך- מובנות הדיבור בה יורדת בהשוואה לאוזן שתוגברה במכשיר שמיעה.

שימוש אקראי במכשירים יביא להיווצרות פער משמעותי בין מצבים של "שומע" ו"לא שומע". כמו כן שימוש אקראי ימנע מאתנו להתרגל לצלילים המועברים דרך המכשירים ונאלץ להסתגל כל פעם מחדש לאיכויות שמיעה שונות. לכן מומלץ להיעזר במכשירי השמיעה במשך כל שעות הערנות ולהוריד אותם רק בשעות המנוחה והשינה.

המשך המאמר בשבוע הבא

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin