אהבה בבית אבות – אהבה עם פרווה חלק א'

כשיש לכם חיית מחמד אתם אף פעם לא לבד. החיה מקבלת בית, אתם מקבלים מישהו לאהוב ולקבל ממנו אהבה

מאת :גל מי-רון שורק*

אינטואיטיבית זה כמעט מובן מאליו: חיית מחמד, בעיקר כזאת שנקשרת לאדם (כלומר כלב, הרבה יורת מאיגואנה), היא סיבה לצאת מהבית, אבל גם לחזור אליו כי מישהו מחוכה שם, היא התחלה טובה לשיחה, הזדמנות לטיול, עיסוק ומישהו לאהוב. אצל חלק ניכר מבני הדורות מהבוגרים יש רתיעה מפני כלבים שמקורה עו דבגולה. אבל, חלב להחמיץ את הקשר המיוחד שיכול להירקם בין אדם לחתול או לחלב. ההשפעה של הקשר עם בעלי חיים על אנשים נחקרה מהיבטים שונים. התרומה של הקשר עם בעלי חיים כבני האדם מאופיינת בהיבטים שונים ומגוונים.

חיית חברה

המושג תמיכה חברתית מכסה טווח של פעולות בין אישיות שונות ביחסים חברתיים. זהו מצב המוביל לאחת או יותר מן התוצאות האלה: תחושה שדואגים לך, האמונה שאתה אהוב, מוערך ובעל ערך, והתחושה של שייכות לרשת חברתית. התמיכה החברתית מעניקה הגנה בפני הגעה למצבים פתולוגיים ומזרזת החלה מחולי על ידי בלימת השפעות שליליות של לחצים בזמן משבר. מספר מחקרים בחנו כיצד חיות מחמד בולמות מצבי לחץ ומסייעות במצבים חברתיים. ב-1990 חוקרת בדקה מדגם של 938 קשישים שבאו לביקורים סדירים במרפאות. היא מצאה כי קשישים בעלי חיות מחמד ביקרו אצל רופאים שני ביקורים פחות בממוצע במהלך שנה אחת. הבדל זה נמצא מובהק מבינה סטטיסטית. לדעת החוקרת, חיות המחמד שימשו גורם בולם נגד השפעה של אירועים טעוני לחץ בחיי הקישים. בעלי הכלבים, בהשוואה לבעלי חיות מחמד אחרות. בילו יותר זמן עם כלבם וחשו שהוא חשוב להם יותר. נראה כי כלבים, יותר מחיות מחמד אחרות, סיפקו לזקנים קשר, חברה ואובייקט התקשרות.

בעל החיים עשוי גם להיות זרז במצבים חברתיים, על ידי ריכוך המפגש הבין אישי והפחתת המתח ביחסים בין בני אדם. מתוך מחקר שנערך ב-1991 עולה, כי נוכחות של חברים עשויה לעורר תגובות לחץ בסיטואציה שמעוררת חרדה מצבית (כמו פתרון משימות מתמטיות), מכיוון שהם נתפסים כשיפוטיים. הכלב, לעומת זאת, נתפש כגורם לא שיפוטי, ועל כן הוא מסייע להפחתה של תגובות אוטונומיות ללחץ. נמצא שאנשים שהולכים בפארק עם כלבם זוכים להתייחסות מילולית רבה יותר וארוכה יותר אשר אנשים ללא ליווי כלב (56.8% שיחות עם בעלי כלבים, ש-22.1% מהן ארכו יותר מדקה לעומת 289% שיחות עם חסרי כלבים ש-7.4% מהן ארכו יותר מדקה). במקרה זה היה לכלב תפקיד של מסכך חברתי אשר זירז את אפשרויות המפגש הבין- אישי.

המשך המאמר בשבוע הבא

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin