יד לקשיש- ייעוץ מקצועי לגיל הזהב   052-2544307

ENGLISH

מדוע לפנות לייעוץ מקצועי?

המדריך לבחירת מסגרת

ניתן לקבל סיוע מהמדינה?
לקוחות מספרים
יד לקשיש בתקשורת
אודות יד לקשיש
כניסה לבית אבות
כניסה לבית אבות סיעודי
כניסה לדיור מוגן
יחסי אפוטרופוס חסוי
עובדים זרים איכותיים
השגת עובדים זרים ומימונם
טיפול בתשושי נפש
חוו דעתכם על האתר
צרו קשר
קישורים חשובים
מדריכים ומאמרים חשובים  לגיל הזהב


 

שם מלא

טלפון    
דוא"ל

 דנחי דוד.

 

בית אבות בעידן המודרני

 

 (בתי אבות- הבטים רגשיים ועניניים)

תוכן מקוצר:

  1. הקדמה

  2. סיבות המביאות להחלטה לכניסה לבית אבות

  3. סטטיסטיקות

  4. מאפייני ההחלטה

  5. אלטרנטיבה לבית אבות

  6. זהירות! שיקולים מוטעים

  7. ייעוץ מקצועי לבחירת בית אבות

  8. ייעוץ חינם לבחירת בית אבות

 

הקדמה


המעבר ל בית אבות יכול לפעמים להיות נושא כאוב ומורכב לקשיש המתעתד לעבור
לבית האבות ולכל העוסקים בך. בתי אבות מעוררים בקרב רוב בני האדם מחשבות על זקנה, התדרדרות, ניתוק. בקיצור- סוף החיים.

אין פלא שלרוב הציבור יש רתיעה מליצור מגע עם בתי אבות ועם החוסים בהם.

אולם, למרבה הפלא, כל מי שמתחיל לבדוק את התחום מגלה כי בניגוד לתפיסה הכללית של בתי אבות שהם "מעונות-הורים", היוצרת דעה קדומה כוללנית, קיים מיגוון עצום של מוסדות המיועדים לטפל בציבור הקשישים, החל בבתי אבות לעצמאיים שבהם הדייר נהנה מעצמאות מירבית, אחראי על תכנון חייו ועל סיפוק צרכיו, וכלה בבתי אבות שבהם הקשיש נמצא תחת פיקוח מתמיד ואיכות חייו נקבעת לחלוטין על ידי אחרים.


כמו בכל תחום, קיימים בתי אבות מקצועיים מאד בהם, מעבר למקצועיות, הטיפול הוא גם אנושי, חם ואכותי מאד וקיימים בתי-אבות הנעדרים תכונות אלו.  (הדבר לאו דווקא מתבטא במחיר)

לראש הדף

 

סיבות המביאות להחלטה על כניסה לבית אבות


ההחלטה להכניס הורה או בן זוג קשיש ל בית אבות או ל
דיור-מוגן מתקבלת בדרך כלל בשל השיקולים הבאים.
 הידרדרות חמורה במצבו הבריאותי.
 מחסור בשירותים קהילתיים המונע המשך חיים עצמאיים.
 חוסר יכולת או רצון מצד המשפחה לטפל בקשיש

סטטיסטיקות - בתי-אבות

הסיכויים שאדם יזדקק למסגרת של בית אבות, עולים ביחס ישר לגיל. בארה"ב למשל כ-2% מבני 65-75 חוסים בבתי אבות, והמספרים עולים באופן משמעותי לגבי בני 80 ומעלה עד ל10%. מבין הקשישים המקבלים טיפול בבית אבות יש פי שנים נשים מגברים, זאת עקב אריכות חיים גבוהה יותר של הנשים מהגברים. בישראל המצב דומה למצב בכל העולם.

לראש הדף

 

מאפייני ההחלטה - בית אבות


יש להבין כי ההחלטה אם להכניס קשיש לבית אבות היא אחת ההחלטות הקשות לו ולמשפחתו, לעתים קרובות התגובות הריגשיות עולות על השיקולים ההגיוניים.

ההחלטה היא קשה מפני שהיא נתפסת כגורלית בעיני הצדדים המעורבים,ומפני שברגע שהיא התבצעה,היא אינה ניתנת לשינוי. בעיני כולם היא בגדר סימן מובהק לכך,שהמשפחה נכשלה בטיפול ביקיר שלה באמצעים משלה. נוסיף לכך כי ההחלטה הינה בחלק לא מעט של המקרים תלויית מנטאליות ותרבות ובהכרח נעדרת רציונאליות והיענות טובה ואמיתית לסיעוד הדרוש לקשיש.


ההחלטה המתקבלת לגבי הכניסה לבית אבות או דיור-מוגן היא גורלית, משום שהבחירה עצמה אמורה לקבוע את איכות החיים של הקשיש בשנותיו האחרונות.
ברוב המקרים ההחלטה היא בלתי הפיכה, (אף שבתי אבות או דיור מוגן מציינים שקיימת תקופת ניסיון לפני מחויבותו הסופית של הפונה להיכנס לדיור מוגן או לבית האבות אין לכך בסיס) מאחר והכניסה לדיור-מוגן, למשל, כרוכה בתשלום מרבית הכספים מראש, ובדרך כלל משיגה המשפחה כספים אלה באמצעות מכירת רכושו של הקשיש. לאחר שדירתו נמכרה והכסף שולם, אין לו פתרון למגורים והטרחה הכרוכה בהחזרת הכספים היא רבה.

בנוסף, ההחלטה של הקשיש להיכנס ל
בית אבות או לדיור מוגן מהווה, בעצם הודאה בכישלון, הן של המשפחה והן של הקשיש עצמו, בכך שהוא אינו יכול עוד לתפקד כמקודם וקיומו תלוי באחרים. למרות שהדבר אינו הגיוני ואינו נכון מאחר וזוהי דרך העולם וירידה בתפקוד אינה כשלון אלא מצב נתון וכורח החיים הדבר נתפס בצורה לא רציונאלית.
משום כך ניתן בנקל לאבד את הפרספקטיבה הנכונה ולהיגרר להחלטות לא מתאימות בגלל דחפים רגשיים, פחדים ובלבול. על כן משום רגישות המצב, עדינות התחושות ורגשות הצדדים הלוקחים חלק בהחלטות, יש לעשות הכל כדי להימנע מטעויות ולהתאים את בית האבות עד כמה שניתן לקשיש.

לראש הדף

בדיקות סביבתיות- אלטרנטיבה לבית אבות


תחילה יש לבדוק, אם לא ניתן לאתר שירותים בקהילה ובשכונה כמו מרכזי יום, מטפלים וכד',כדי לאפשר המשך שהותו של הקשיש בביתו במקום להעבירו לבית אבות או דיור מוגן.
הבעיה הקשה שהשירותים הללו אינם זמינים במידה מספקת, מרכזי היום פועלים בחלק מהיממה, המטפלים אינם בהכרח מקצועיים ובמקרים מסוימים אף פגיעתם רעה מאד והקשיש מצדו חושש מלהגיב.


במקרים קשים כאשר יש צורך בטיפול סיעודי רצוף, המצב מעיק מאד על המשפחה ולעתים הוא עלול לפגוע בהמשך תפקודה כמשפחה ואזי מתבקשת העברת הקשיש לבית אבות סיעודי.

אוסיף כי לחלק לא מבוטל מהקשישים (למשל, אלו הסובלים מבעיית דמנציה, תשושי נפש) דרוש טיפול מקצועי רציף לאורך זמן, והיות שהשירות בקהילה אינו זמין ובודאי המטפלים שם אינם מוכשרים מבחינה מקצועית לכך, הרי ששכר המשפחה והקשיש יוצא בהפסד גדול עד כדי כך שלעתים המצב יכול להיות בלתי הפיך.

לראש הדף

 

זהירות- שיקולים מוטעים- בית אבות

יש לשים לב לכך שהתהליך של בחינת השיקולים וקבלת ההחלטות הנוגעות לגורלו של בן משפחה קשיש מתרחש במצב של מועקה נפשית כבדה, במצב של לחצים אובייקטיביים הנובעים ממחויבותם של בני המשפחה למלא תפקידים שונים מלבד הטיפול בקרוב המשפחה, תוך לחצים של חוסר זמן ומצוקות כלכליות.
לפעמים מתווספת לעניין העובדה שהמשפחה מורכבת מכמה אחים ואחיות או בעלי דעות נוספים שכל אחד מושך לכיוון אחר- אם לא מצליחים לערב בעניין אדם מקצועי וניטרלי המצוקה גוברת ביותר.
המשפחה מחויבת לבחור בין אפשרויות, שמלכתחילה אינן נתפסות כחיוביות, אלא "לבחור את הרע במיעוטו". אין פלא כי המצוי אינו משחרר את בני המשפחה מרגשי אשם.

 שאיפתם הכמוסה, לאחר שהחליטו על צעד כואב זה, היא שהתנאים בבית האבות והטיפול שהקשיש אמור לקבל יצדיקו את הצעד שבחרו בו.

לראש הדף

 

ייעוץ מקצועי לבחירת בית אבות

בנקודה זו מתבהרת החשיבות של יועץ מקצועי ואמין לגיל הזהב.
היועץ מבקר באופן קבוע בעשרות
בתי אבות ומוסדות לדיור מוגן. ביקורים אלו מאפשרים לו לרכוש היכרות מעמיקה עם מגוון המוסדות הקיימים בארץ, ולבחור את הטובים והמתאימים ביותר עבור הקשיש ומשפחתו. מרבית המשפחות אינן מסוגלות לסייר במוסדות כה רבים, ולפיכך אין בידן יכולת השוואה טובה.

היועץ מודע להיבטים רבים הנסתרים מהאדם הממוצע, היועץ המקצועי הינו בעל השכלה אקדמית וניסיון רב בתחום, ולכן הוא מודע להיבטים רבים, אותם יש לשקול בעת בחירת בית-אבות. למרבית המשפחות אין ידע וניסיון מסוג זה, ולכן חסר להן מידע רב, החיוני לצורך בחירה נכונה של בית אבות.

כמו כן, ליועץ המקצועי יש מגוון מקורות מידע לגבי איכותו של בית האבות: הוא מקבל משוב מדיירים ומלקוחות אחרים ויש לו קשר רציף עם גורמים ברשויות הרווחה, בקהילה ועוד. מקורות מידע אלו מאפשרים לו לקבל תמונה רב ממדית לגבי המוסד המתאים ביותר עבורכם. מרבית המשפחות נאלצות להסתמך על המלצות בודדות של חברים ומכרים, שאינם תמיד ערים לתמונה המלאה של בית האבות מבפנים.

בנוסף, ליועץ המקצועי יש ניסיון רב וקשרים ענפים בכל הרמות הבירוקרטיות הקשורות לטיפול בקשיש. במציאות הישראלית של ימינו, לניסיון זה חשיבות רבה בהאצת תהליכים מול הרשויות, לצורך קבלת הטיפול הטוב ביותר עבור הקשיש. למרבית המשפחות אין ניסיון בתחום ואין להן קשרים ברשויות השונות, ולכן הטיפול בהן הוא לעתים איטי ולוקה בחסר.

וחשוב לא פחות, מכיוון שהיועץ המקצועי קשור למוסדות רבים, יש למנהלי בית אבות אינטרס לבוא לקראת דרישותיו, מאחר והוא נתפס על ידי המוסדות השונים כגורם חיצוני.

כמו כן, עקב היכרותו המעמיקה עם הרשויות השונות והתהליכים הבירוקרטיים הוא חוסך לקשיש ולמשפחתו הון רב ע"י הייעוץ הנכון להשגת מימון מהגורמים הממשלתיים.

בכך הוא מסייע גם בהורדת עלויות משמעותית לטובת הקשיש ומשפחתו.יש להבין שלמרות שכותב המאמר הינו בעצמו יועץ לגיל הזהב, ולכאורה הינו נגוע בדבר, הדבר אינו משנה בכהו זה את הרלוונטיות של הדברים.
משפחה שעברה את התהליך בליוויו של היועץ המקצועי חסכה מעצמה ומיקירה הרבה עוגמת נפש, כסף וטירטורים מיותרים. בנוסף משפחה שביררה באופן מקיף על היועץ המקצועי אליו היא פנתה יכולה להיות רגועה ולא לחוש את רגשות האשמה המתלווים לכל התהליך מאחר והיא באמת עשתה את כל הדרוש על הצד הטוב ביותר.

פעמים רבות הרצון הטבעי להיות עצמאי ו"חכם" מבלי להיוועץ באנשי מקצוע גורם לנזקים רבים ובלתי הפיכים שלפעמים יכולים להסתיים בתוצאות הרות אסון לקשיש ומשפחתו.

הייעוץ הינו ללא תשלום

הייעוץ המקצועי הינו ללא תשלום לקשיש או לבא מטעמו. את שכרו היועץ מקבל ע"י הסדר כולל עם כל בתי האבות בארץ בצורה כזאת שאין לו מול עיניו אלא את השיקול הענייני בבחירת בית האבות.


עם זאת, ישנה חשיבות רבה לבחירת יועץ אמין שלא יערב שיקולים זרים בבחירת בית האבות. בכל מקרה, אין היועץ מהווה נציג מכירות של בית אבות (או דיור-מוגן, וכדומה) מסוים.

 

לראש הדף
ב ב ר כ ה
דוד דנחי-יועץ לגיל הזהב
052-2544307

 

דנחי דוד | דוא"ל: danhai@yad-lakashish.co.il | כתובת: הפרדס 6 כפר סבא 44258 ישראל | טל: 052-2544307
שילוב- בנייה וקידום אתרים

דף הבית: בית אבות, דיור מוגן | ENGLISH | מדוע לפנות לייעוץ מקצועי? | המדריך לבחירת מסגרת | ניתן לקבל סיוע מהמדינה? | לקוחות מספרים - וידאו | כניסה בית אבות | כניסה בית אבות סיעודי | כניסה דיור-מוגן | יחסי אפוטרופוס - חסוי | טיפול תשושי נפש | תשושי נפש ופעילות גופנית | השגת עובדים זרים ומימונם | עובדים מטפלים זר איכותיים | מאמרים - גיל הזהב | אודות יד לקשיש | צרו קשר | קישורים חשובים | חוו דעתכם על האתר | מפת האתר | terms and conditionsתנאים והסכמים  |  privacy policy מדיניות פרטיות |

מילות שגיאה:ch, tcu, c,h tcu, k,auah bpa c,h tcu, k,auah du;